Güncel

HDK’den kadın tutsaklarla dayanışma

İzmir: İzmir’de kadın örgütleri tutsak kadınlarla dayanışma amacıyla kart gönderdi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü çalışmaları çerçevesinde biraraya gelen ve içlerinde Yeni Demokrat Kadın’ın da bulunduğu  HDK İzmir Kadın Meclisi bileşenleri kadın tutsaklarla dayanışma amacıyla bugün kart gönderme eylemi gerçekleştirdi.

Eski Sümerbank önünde bir araya gelen HDK bileşeni kadınlar “Kadın tutsaklar onurumuzdur“, “Jin jiyan azadi” vb. sloganlar atarak, Konak PTT önüne geldiler ve burada önce bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

 

“Mücadelemize sahip çıkacağız”

Açıklamayı Meryem Çakmak okudu. Çakmak, 25 Kasım’ın tarihine değinerek  katliamcıların katliamlarına uluslararası güçler tarafından katledilen Sakinelerin katledilmesini örnek vererek ara vermediğini vurguladı. Devletin kadın bedeni üzerinden yürüttüğü politika sonucu binlerce kadının tutsak edildiği dile getirildi.

Çakmak devletin en son yaşam alanlarına karşı keyfi uygulamalara karşı duran Elif Kaya’nın çıplak arama ile cinsel şiddete maruz kaldığı ve buna karşı direndiği ve kadınların dayanışmasının sesi zindanları aştığı dile getirildi.

Çakmak kadın mücadelesine sahip çıkacaklarını söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu