Güncel

“HDK Kadın Meclisi mücadele mevzimiz”

HDK Kadın Meclisi’nin bu hafta sonu düzenleyeceği konferans öncesinde konuşan Pervin Oduncu ve Yıldız İmrek, HDK Kadın Meclisi’nin kadını özgür ve eşit bir birey olarak görmeyen politikalara karşı mücadele mevzisi olduğuna dikkat çekerek “HDK Kadın Meclisi, kadınların, özgür birey olma ve kadın olma hakkını savunmasının bir mevzisidir” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, bu hafta sonu düzenleyeceği konferansta kadın hareketinin gündemini, çözüm süreci ve barış mücadelesinde kadınların taleplerini ve örgütlenme sorunlarını tartışacak.

Petrol-İş Sendikası’nın Altunizade’deki binasında yarın saat 09.30’da başlayacak olan konferansın “Kadın hareketinin gündemi, emek-beden-kimlik politikaları ve mücadele planlarımız” başlıklı ilk oturumunda “Çözüm süreci ve barış mücadelesinde kadınların talepleri, rolü ve mücadele”, “Kadına yönelik şiddet, ücretli-ücretsiz kadın emeğine yönelik saldırılar, ekonomik kriz, AKP’nin aileyi güçlendirici politikaları, muhafazakarlık  karşısında mücadele yaklaşımları” ve “Yerel yönetimlere ilişkin temel perspektifler” konuları tartışılacak.

Kadınlar, konferansın ilk günün son oturumunda “Kadın hareketi ile ittifak politikası” ve “Örgütlenme sorunları”nı konuşacak. İkinci günde de örgütlenme sorunlarını tartışmaya devam edecek olan HDK Kadın Meclisi, sonuç bildirgesi açıklayacak.

‘MÜCADELE KARARLARI ALACAĞIZ’

Konferans öncesinde HDK Kadın Meclisi’nden Pervin Oduncu ve Yıldız İmrek, ANF’nin sorularını yanıtladı.

HDK Kadın Meclisi’nden Yıldız İmrek, konferansta, hem örgütlenme durumunu gözden geçireceklerini hem de kadın hareketinin gündemini tartışacaklarını söyledi, “Mücadele kararları alacağız. Birlikte kadın hareketini güçlendirmeyi umuyoruz” diye konuştu.

HDK Kadın Meclis’nden Pervin Oduncu da konferansı kadın örgütlülüğünü genişletmek ve güçlendirmek amacıyla topladıklarını belirtti, “Siyasal sürecin değerlendirilmesinin yanı sıra esas olarak örgütlenme sorunlarımızı konuşacağız. HDK Kadın Meclisleri olarak bugüne kadar ne yaptık, eksik olan yönlerimiz neydi, bunları nasıl tamamlayabiliriz, bundan sonraki süreçte daha güçlü bir kadın örgütünü nasıl yaratabiliriz? Bu sorulara yanıtlar arayacağız” dedi.‘BARIŞ SÜRECİNİN ESAS AKTÖRLERİNDEN OLMALI’

Gündemlerinden birinin “müzakere ve barış” süreci olacağını hatırlatan Oduncu, HDK Kadın Meclisi’nin barış sürecinin esas aktörlerinden birisi olması gerektiğini belirtti. Oduncu, “Bu konuda şimdiye kadar eksik yaklaştık. Bu nedenle özeleştirel bir yaklaşımımız olacak” diye konuştu.

Oduncu, kadınların örgütlenmesini en üst düzeye çıkartarak sürece müdahil olabileceklerinin altını çizdi, “Eylemler ile de HDK’li kadınlar bu süreçte aktif birer rol oynayacak” dedi.

4 Mayıs’ta Barış İçin Kadın Girişimi’nin yaptığı barış konferansını hatırlatan İmrek ise şöyle konuştu: “İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Adana ve Samsun gibi illerde kadınların barış sürecine katılımına dair toplantılar düzenlendi. Bu toplantılarda HDK Kadın Meclisi bileşenleri, HDK’li kadınlar olarak yer alıyoruz. Kuşkusuz, HDK Kadın Meclisi olarak barış sürecinde daha farklı rollerimizin olabileceğini düşünüyoruz. Bunu da konferansta hep birlikte konuşacağız. HDK Kadın Meclisi çok daha yaygın ve kitlesel bir biçimde kadınların gücünü açığa çıkartırsa, mahallelerde, işyerlerinde, sokaklarda sözünü söyleyebilir.”

Neoliberal ekonomi politikalarıyla sosyal haklar olan çocuk ve yaşlı bakımının ortadan kaldırılarak bütün bakım emeğinin kadının üzerine yüklendiğine dikkat çeken İmrek, “Kadın bu şekilde daha çok eve kapatılıyor” dedi. Kadına esnek üretim modellerinin dayatıldığını da vurgulayan İmrek, “AKP Hükümeti kadını sadece bir anne olarak görüyor. Eşit ve özgür bir birey olarak kadını asla kabul etmeyen bir yaklaşım söz konusu. Kadını eve kapatan bir yaklaşımı söz konusu. HDK Kadın Meclisi, kadınların bütün bunlara karşı itirazının, özgür birey olma ve kadın olma hakkını savunmasının bir mevzisidir” diye konuştu.‘ÖRGÜTLÜ DİRENİŞ SERGİLEYECEĞİZ’

Pervin Oduncu da, kadına yönelik şiddet, kadın emeğinin sömürülmesi ile AKP’nin aileyi güçlendiren politikalarına karşı örgütlü bir direniş sergileyeceklerini belirtti.

“Halkları buluşturan HDK zemini kadını da buluşturuyor” diyen Oduncu, HDK’nin daha güçlü yürüyebilmek için kadınların özgürlük mücadelesinin daha da yükseltilmesinin şart olduğunu söyledi. Üçüncü bir cephe yaratmaya kararlı olduklarını kaydeden Oduncu, “Biz HDK’li kadınlar olarak milliyetçiliğe, ırkçılığa, şovenizme karşı olan, bu sistemden zarar gören tüm ezilenleri HDK içinde mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi. (Kaynak: Ruken Adalı/ANF)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu