Güncel

Hanime Aslan davasında 7. duruşma görüldü

İstanbul: Geçtiğimiz Mart ayında boşandığı eşinden tehdit ve hakaret görmesi üzerine ifade vermeye gittiği adliyede korumasıyla birlikte öldürülen Hanime Aslan’ın 7. duruşması bugün (12 Şubat) İstanbul Adliyesi 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu ve grubun bileşenlerinden Yeni Demokrat Kadın da katılım gösterdi.

Katili ve oğlu Dursun Zehir ile boşandığı eşi ve azmettirici Hızır Zehir’in bulunduğu duruşmada, kimlik tespitinin ardından ilk olarak Hanime Aslan’ın avukatları söz alarak dosya için yeterli delilin mevcut olduğunu ifade ettiler. Katilin avukatları Hanime Aslan’ın annesinin Hızır Zehir’in eski eşi olduğunu öne sürerek, aradaki husumetin bundan kaynaklı ortaya çıktığını; Hanime Aslan’ın annesinin Dursun Zehir’i azmettirdiğini öne sürdü.

Önceki duruşmalarda arada kan davası olduğunu öne süren ve bu duruşma ile birlikte bu iddiayı öne süren katilin avukatlarına Hanime Aslan’ın avukatlarından Av. Meriç Eyüboğlu Avukatlar sanığı mağdur olarak gösteriyor. Bütün anlatılanlar yıllarca yaşanan sistematik şiddeti ve cinayeti değiştiriyor mu?” derken Hanime Aslan’ın kardeşi ise “Aramızda husumet olsaydı yıllarca evimize gidip gelemezdi, çocuklarının doğum masraflarını bile annem karşıladı” dedi. Ayrıca Hanime’nin avukatları 7. duruşmada olduklarını belirterek “Önceki duruşmalarda farklı bir senaryoyla gelmişlerdi, şimdi ise senaryoyu değiştirdiklerini görüyoruz” diyerek katillerin ve katil avukatlarının ifadelerindeki çelişkilere dikkat çektiler.

Ayrıca duruşmaya Hanime Aslan ile birlikte öldürülen ve koruması olan polisin avukatı da katıldı; avukat dava dosyasında yer alan çelişkili ifadelere dikkat çekti.

Katilin avukatları katillerin tahliyesini isterken, dosyayı inceleyen savcı da Hızır Zehir’in beraatini; Dursun Zehir’in ise tutukluluğunun devamını istedi. Mahkeme heyeti tutukluluk halinin devamına karar verirken mahkemeyi 13 Mart 2015 tarihine erteledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu