Güncel

Haksız tahrik indirimi kararı bozuldu!

H. Merkezi: Manisa’da 2004 yılında evlendiği eşi tarafından 10 el ateş edilerek katledilen kadının davası görüldü. Yargıtay, yerel mahkemenin “Seni boynuzladım” sözlerine dayanarak katil eşe “Haksız tahrik indirimi” uygulaması kararını bozdu.

Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada katilin ifadesinde eşinin kendisine “Seni boynuzladım” iddiasına dayanarak bu sözleri “haksız tahrik” sayarak sanığın cezasını ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasından 18 sene 4 aya düşürülmüştü. Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 1. Ceza Dairesi haksız tahrik indirimi yapılmaması gerekmekte olduğunu ortaya koyarak kararı bozdu. Kararda, sanık hakkında maktule karşı daha önce kasten yaralama, çocuğun kaçırılması, alıkonulması ve Ailenin Korunması Hakkındaki Kanuna aykırılık suçlarından dava açıldığına dikkat çekilerek, olay günü maktulün sanığa söylediği hakaret içeren sözlerle “haksız tahrikte dengenin sanık lehine bozulmadığı” kaydedildi.

Mahkeme heyeti ise Yargıtay’ın kararına uymayarak katledilen kadının da daha önce katille aralarında yaşanan tartışmada şiddete başvurduğunu gerekçe göstererek karar noktasında direndi.  Direnme kararı üzerine dosyanın gönderildiği Yargıtay Ceza Genel Kurulu ise yerel mahkemenin kararını oyçokluğu ile bozdu.

Karar, benzer olaylarda emsal oluşturabilecek

Her gün ortalama 3 kadının öldürüldüğü ve şiddete uğradığı; katillerin ise yargılama aşamasında korunduğu kadın davalarında “Tayt giydi”, “Bağırmadı”, “Alkol kullandı” gibi beyanlarla “haksız tahrik indirimi” uygulanıyor. Erkek adalet ile kadınlar bir kez daha katledilirken alınan bu karar benzer davalarda emsal olarak kullanılabilecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu