Güncel

Gülsuyu’nda kadınlar “Ellerini bedenimden çek” dedi!

Kartal: Gülsuyu’nda Yeni Demokrat Kadın’ın düzenlediği kahvaltıda buluştular; kadına yönelik şiddete, taciz ve tecavüze karşı “Ellerini bedenimden çek” dediler.

Kahvaltıya HDP 1. Bölge Milletvekili Adayı Serpil Kemalbay da katılırken kahvaltıya açılış konuşması ile başlandı. Kadınların hayatını dört duvar arasına hapseden ve yaşam alanlarını daraltan erkek egemen sistemin bir politikası olarak kadına yönelik şiddeti tartışmak üzere bir araya gelindiği ve Genel Seçimler sürecinde YDK’nın HDP’ye destek tavrı ile birlikte Serpil Kemalbay’ın da aralarında bulunduğunun belirtildiği açılış konuşmasının ardından Reyhaneh Jabbari, Özgecan Aslan, Tuğçe Albayrak ve Farinaz Xosrewani nezdinde tüm yitirilen kadınlar için saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından kahvaltıya geçen kadınlar, kahvaltının sona ermesi ile birlikte kadına yönelik şiddet ve özelde cinsel şiddete dair sohbetler gerçekleştirdiler. YDK adına yapılan konuşmada geçtiğimiz Şubat ayında cinsel şiddete karşı yapılan konferans sonrası böylesi bir etkinliğin anlamlı olduğu, konferansın tartışmalarının hala gündemde olmasının önemli olduğu belirtildi. Ayrıca Gülsuyu’nda geçtiğimiz Kasım ayında gerçekleştirilen kadın festivali ile birlikte kadın alanları yaratma çalışmalarının Gülsuyu’nda sürdüğüne değinilerek kadın dayanışmasının önemine vurgu yapıldı. Şiddetin kadınların yaşamının her alanında var olduğunun belirtildiği konuşmada, buna karşı kadınlar mücadele geliştirmenin kadının özgürleşmesi açısından vazgeçilmez olduğuna değinildi.

YDK’nın 7 Haziran Genel Seçimleri’nde HDP ile ittifak tavrının nedenlerine dair de açıklama yapılarak söz Serpil Kemalbay’a bırakıldı. Kemalbay, kadın emeğinin görünmez kılınmasına değindiği konuşmasında buna karşı mücadele yürütmenin önemini belirtirken kadınların çalışma alanlarının dahi sınırlandırıldığını vurguladı. Toplumsal cinsiyet rolleri ile birlikte kadına ancak hizmet sektöründe çalışma perspektifi sunulduğunu aktaran Kemalbay, kadınların artık “kötü kadın” olması gerektiğini belirtti. “Sistem özgürleşmek için mücadele eden kadınları ‘kötü kadın’ olarak adlandırıyorsa eğer bizler de ‘kötü kadın’ olmak zorundayız. Özgürlüğümüz için mücadele etmeliyiz” diyen Kemalbay, HDP’nin eşbaşkanlık sistemi ile kadının politik özne olmasının önünü açtığını ifade etti.

Etkinlik Kemalbay’ın kadınlardan gelen soruları cevaplaması ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu