Güncel

Gülsuyu’nda kadınlar Özgecan için sokaktaydı

Hepimiz Tarsus’ta yolculuk yaptığı minibüsten inemeyen Özgecan için öfkelendik. Birkaç gündür haber alınamayan Özgecan’ın ölüm haberini aldık. Minibüs şoförü ve yanındaki iki kişinin Özge’nin katili olduğunu öğrendik.

Tecavüze uğradıktan sonra katledilen Özgecan, kadın katillerine ve onları koruyan, aklayan erkek devlet anlayışına duyduğumuz öfkenin yeni adı oldu. Ve katillerinden hesap sormak üzere Özge’yi de zihinlerimize kazıdık.

Gülsuyu Yeni Demokrat Kadın çağrısıyla bugün 15 Şubat Pazar günü Gülsuyu sondurakta saat:17.00 başlayan kitle “T.Cavüzcü Devlet Hesap Verecek Yeni Demokrat Kadın” imzalı pankartın arkasında gün boyunca tecavüzcü devlet yıkacağız elbet ,”Özgecan Arslan ölümsüzdür”, ”Jin jîyan azadi”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun”, “Yaşasın kadın dayanışması”, ”Anaların öfkesi katileri boğacak”, “Kadınlar sokağa hesap sormaya” vs sloganlar atıldı. Eyleme SKM ve Gülsuyu Kadın Dayanışma Evi destek verdi. Kitle Fatma hanıma gelince erkek egemen sistemi tarafında vahşice katledilen başta Özgecan Arslan olmak üzere tüm kadınlar için 1 dakikalık saygı duruşuna davet ettik ve ardından basın açıklamasında şunlar geçti:

“Erkekler, son beş günde 6 kadın öldürdü. Yüzlerce kadın, erkeklerin tecavüzüne uğradı son beş günde. Binlerce kadın evde, okulda, sokakta, işyerinde tacize uğradı. Erkek şiddeti, sayısını bilmediğimiz kadının yaşamına, bedenine, kimliğine saldırmaya devam etti, bu beş günde de…

Özgecan’a yönelen saldırının böylesine vahşileşmesi, bir kez daha insanlığımızdan utandırdı bizleri; bu şiddeti durduramamış olmak, bir kez daha yaktı canımızı. Erkeklerin, tecavüz ve ölümle “yok etme”ye çalıştıkları kadınların bedenlerine, tekrar tekrar saldırmaları bir kez daha kanımızı dondurdu. Ve kadına dönük şiddetin böylesi, artık “insanım” diyen kimsenin sessiz kalamayacağı bir boyuta ulaştı böylelikle.

Bizler adaletin katil/tecavüzcülere uygulanan ağır tahrik ve iyi hal indirimlerinden de, kadınları korumayı bir türlü becer(e)meyen (!) devlet mekanizmalarından da; çığlık atmayı öğrenmemizi isterken, kahkahalarımıza saldıranlardan da; üzerimizde iktidar kuran erkeklerin kirli ellerinden de gelmeyeceğini çok iyi biliyoruz!

Ve karşı çıkıyoruz! “Cinsel açlık” olarak tarif ettiğiniz tecavüz kültürünü; ne tecavüzcülerin idam edilmesi, ne de “kısasa kısas” mantığıyla tecavüzlerin gerçekleştirilmesi yok edecektir! Tecavüz kültürü, ancak ve ancak kadınların mücadelesiyle, tarihin sayfalarından silinecektir! Bu mücadelede hedefimizi şaşırmıyoruz! Devletin de, erkeklerin de saldırılarını görmezden gelmiyor; “erk”in hiçbir biçimine sessiz kalmıyoruz!

Özgecan’ın da; yıllar önce barış için çıktığı yolda kendisine tecavüz eden erkek tarafından katledilen Pippa’nın da çığlıklarını duyanlar biz olduk! Hesabını soranlar da, biz kadınlar olacağız! Yeryüzünde tek bir kadın katili, tek bir tacizci, tek bir tecavüzcü kalmayana dek, kadın düşmanlarına karşı yürüttüğümüz bu mücadeleyi sürdüreceğiz! Özgecan şahsında erkek şiddeti sonucu yitirdiğimiz tüm kadınlar için, sokakları terk etmeyeceğimize söz veriyoruz!

Özgecan’ın hesabını sormak için yapılacak tüm eylemlere kadınları çağırıyoruz!”

Gülsuyu YDK

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu