Güncel

Gülşah öğretmen cinayetine Wan’da protesto

H. Merkezi: Eğitim Sen Wan Şubesi üyeleri, Hakan Başar tarafından vurularak katledilen sınıf öğretmeni Gülşah Aktürk için yürüyüş düzenledi. Gülşah öğretmenin göz göre göre gelen bir cinayetle katledildiğini söyleyen Seyhan Kılıçacar, Gülşah öğretmeni korumakla yükümlü olmasına rağmen koruma görevini yerine getirmeyen devlet kurumlarının ve kişilerin de yargılanmasını, sorumluluklarının açığa çıkarılması gerektiğini söyledi.

Mavi Plaza önünde biraraya gelen  sendika üyeleri, “Susmadık susmayacağız direneceğiz” pankartı açarken, polis, Eğitim Sen’in yürüyüşünü engellemek istedi.

Israrlı bekleyişin ardından yürüyüşe devam eden eğitim emekçileri, “Kadına uzanan eller kırılsın“, “Erkek öldürüyor devlet koruyor” ve “Kadınlara değil katillere barikat” sloganları attı.

Yürüyüş sırasında kadınlara küfür ettiği iddia edilen bir polis, tepkiler üzerine olay yerinden uzaklaştırıldı.

Yürüyüş Sanat Sokağı’nda son bulurken, burada kitle adına açıklama yapan Seyhan Kılıçacar; Gülşah Aktürk’ün defalarca devletin ilgili kurumlarına yaptığı bütün başvurulara rağmen, Hakan Başar tarafından öldürüldüğünü dile getirdi.

Kılıçacar, “Hiç şüphesiz Gülşah öğretmen katliamının eril zihniyetle beslenen ve adeta onu korumakla yükümlü devlet kurumlarından cesaret alarak her türlü vahşeti uygulama hakkını kendinde gören erkeğin ne ilk ne de son icraatıdır. Her gün onlarca kadın aşk, namus, töre veya erkek zihniyetin kendine göre belirlemiş olduğu bahaneler çerçevesinde vahşice katledilmektedir” dedi.

Gülşah öğretmenin göz göre göre gelen bir cinayetle katledildiğini söyleyen Kılıçacar, Gülşah öğretmeni korumakla yükümlü olmasına rağmen koruma görevini yerine getirmeyen devlet kurumlarının ve kişilerin de yargılanması, sorumluluklarının açığa çıkarılması gerektiğini istedi.

Konuşmanın ardından Gülşah öğretmenin fotoğrafının yanına güller bırakılarak, mum yakıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu