Güncel

Göçmen kadınlar cinsel şiddete uğruyor!

H. Merkezi: 5-7 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen “Uluslararası Ruhsal Travma Toplantıları”nda kapsamında dün (6 Aralık ) Suriyeli mültecilerin yaşadıkları travmaları konu alan panel gerçekleştirildi. Panelde Suriyelilerin bulunduğu bir kampta görevli olan kamp görevlisi, kampta yaşanan bir tecavüz olayını aktardı ve konuyla ilgili herhangi bir işlem yapılmadığını belirtti.
“Suriyeli Mülteci Olmanın Travması” başlığıyla düzenlenen Panelde Kilis’te iki yıldır Suriyelilerle çalışmalar yapan psikolog Sinem Boytok, şehirdeki 120 bin Suriyeli sığınmacının 80 bininin kamp dışında yaşadığını söyledi. Boytok, tecavüze uğradıktan sonra hamile kalan bir Suriyeli kadının baş etmek zorunda kaldığı durumları da paylaştı. Boytok’un anlatımına göre, kamp dışında yaşayan Suriyeli kadın, hamileliğinin 10 haftayı geçmesi nedeniyle kürtaj için savcılığa başvurdu. Ancak savcıdan, “Bir arkadaşınla birlikte olmadığını nereden bilebilirim” şeklinde yanıt aldı.

 

Panelin ardından soru-cevap kısmına geçildi. Toplantıya Kilis’ten katılan psikolog Mustafa Çetinkaya, Kilis Öncüpınar Kampı’nda görev yaptığını söyleyerek, kamptaki Suriyeli kadının, kamp çalışanının tecavüze uğradığının nasıl ortaya çıktığını anlattı. Çetinkaya, “Bir seans sırasında kapı açıldı. Kapıdan çalışanlarımdan biri geçti. Kadın o sırada atak geçirdi, bayıldı. Kadını, ‘Seni şehre bırakalım’ diyerek arabaya bindirmişler. Sonra tecavüze uğramış” dedi. Çetinkaya, kadının şikayetçi olmadığını, kendilerinin de bu tecavüz olayı karşısında herhangi bir işlemde bulunamadığını aktardı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu