Güncel

Gezici Kadın Film Festivali başlıyor

“Kadınlar Sinema Yapıyor” şiarıyla 13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Film festivali başlıyor.

Film festivalinin 13. Yolculuğu 13 MART Cuma günü İSTANBUL’DA Başlıyor. Festival 27 Nisan’a kadar 6 şehirde “Kadınların Sineması, Kadınların Direnişi, Direnişin Sineması” diyerek filmleri gösterimde olacak.

27 Nisan’a kadar devam edecek olan gezici festival 13-22 Mart’ta İstanbul’da, 28-29 Mart’ta Denizli’de, 4-5 Nisan’da Muğla-Bodrum’da, 11-12 Nisan’da Diyarbakır’da, 18-19 Nisan’da Adana’da, 25-26 Nisan’da İzmir’de olacak.

“Kadınların Sineması”, “Kendine Ait Bir Cüzdan”, “Cins-iyet-ler” ve “Bedenimiz Bizimdir” başlıklı bölümlerle kadınların deneyimlerini, düşlerini, gündemlerini, ürettiklerini sineme ile kadınlarla buluşturmayı hedefliyor.

Margarethe von Trotta ve Nahid Persson Sarvestani gibi iki ustanın toplu gösterimlerinin de yapılacağı festival kapsamında 25 ülkeden 60’ın üzerinde film perdeye yansıyacak.

Fimlerin yanı sıra forum ve yönetmenlerin de katılacağı özel söyleşiler de gerçekleşecek. 13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali festival yürüyüşüyle başlayacak. Açılışta kadınların edilgen, geleneksel, cinsiyetçi olmayan temsillerine, öznelik, öznellik, direnç, eylem ve düşlerine alan açmak ve dayanışmak amacıyla verilen Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü sahibini bulacak.

Gelirleri Şengal ve Kobanê kampları için

Festival kapanışında ise her yıl olduğu gibi bu yıl da ”gelecek yıllar verilmemesi dileğiyle” 7. Altın Bamya Ödülleri dağıtılacak.

Geliri Şengal ve Kobane kamplarındaki kadınlara ve çocuklara aktarılacak olan festivalin biletleri Mart ayında izleyiciyle paylaşılacak.

Cinsiyetçiliğin, şiddet ve ayrımcılığın olmadığı bir yaşam düşünde, festivalde buluşmak üzere diyerek tüm kadınları davet ediyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu