Güncel

Gever’de kadınlar TOKİ istemiyor: “Ben kendi toprağımı niye tekrar onlara vereyim?”

Gever: Gever’de yeniden inşa çalışmaları sırasında tanıştığımız Feleknaz İlişBu savaş dursun, barış istiyoruz.  Yani ev mi gitmiş, eşya mı gitmiş, önemli değil. Ama bir sürü gençlerimiz öldü, onun için yanıyoruz. Bu eşyalar da onlara kurban olsun o önemli değil” diyor.

Tek sorunumuz” diyor Feleknaz, “evimizin yıkım kararı kesinleşti. Biz memleketimizden gitmek ve Van’a yerleşmek sorunda kaldık”. “Biz şu anda Van’da kalıyoruz; hiçbir iş yok, güç yok. Çocuklar okula gidecek. Biri üniversiteyi kazandı, Artvin’e gidecek, ona da yurt çıkmamış. Kira ödüyoruz, ne eşya var ne bir şey.

 

“Biz kesinlikle TOKİ’yi kabul etmiyoruz”

Yakılan ve moloz yığınına çevrilen evlerinden kalan tek yadigarlarını, Kuran yazılarını, kısa süreliğine geldikleri evlerinin yanına kurdukları barakaya asmışlar. Konu devletin TOKİ planına geliyor. Buradaki herkes gibi o da kendi yaşadığı evin toprağının, evinin yıkılıp hiç bilmedikleri bir kültürle rant alanına çevrilmesine kesinlikle karşı çıkıyor.

Biz istemiyoruz TOKİ, kabul etmiyoruz kesinlikle. Ben kendi toprağımı niye tekrar onlara vereyim? Erdoğan niye istiyor bunu? Biz istemiyoruz, kesinlikle kabul etmiyoruz. Benim toprağım olsun aha bir çadırım olsun daha güzeldir yani. Hem benim evimi arsamı alıyorlar hem de sonra o parayı ödeyin diyorlar” diyerek durumu anlatıyor. “Yakılıp yıkılan evlerini tekrar inşa etmek istediklerini belirterek yıkım kararı verildi fakat biz evimizden vazgeçmek istemiyoruz” diyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu