Güncel

Gever gönüllüleri ağırlıyor, gönüllüler çocukların gönüllerini…

Gever: Şehirlerin yıkılmasına karşın dayanışma çağrıları yapılarak devletin yıktığı yaşam alanlarını yeniden inşa için yola düşen gönüllülerin adresi Gever’de çalışmalara katılan Dünya ile izlenimleri üzerine söyleştik.

Barış İçin Kadın Girişimi Mayıs ayından bu yana Gever’e çağrı yapıyor ve bölgenin dayanışma içerisinde yeniden inşa edilmesi için çalışmalara katılıyordu. Diğer yandan Gever’e yapılan çağrılara kulak veren çok sayıda insan da aynı dönemde burada yerini aldı ve dayanışma çalışmalarını sürdürdü. Bu süreci BİKG’in çağrısıyla 1 Temmuz’dan itibaren Gever’de çalışmalara katılan Dünya Emrem ile konuştuk.

“Basından takip ediyorduk. Buranın birçok resmini görmüştük ama karşı karşıya gelmek farklı bir durum. Belli bir süre sonra, alışma denebilir mi emin değilim, biraz daha anlamaya başlıyorsun ama görüntüleri ilk gördüğümde sarsılmıştım” diyen Dünya, tespit için arama çalışmalarına başladıkları sırada farkında olmadan kendisini Cumhuriyet Mahallesi’nde yıkılmış bir binanın karşısında bulduğunda bir anda gözlerinin dolduğunu ve bu anın kendisi için unutulmaz olduğunu anlattı.

“Polis ‘buraların sahibi biziz’ edasında”

İletişim kurduğu kadınların birçoğunun eşinin yaşamını yitirmiş ya da hapishanede tutsak olduğunu söyleyen Dünya, burada olduğu dönemdeki izlenimlerini de şöyle anlattı:

“Çatışmalardan önce durumu çok iyi olan, yeni yapılmış binalar, özellikle tahrip edilmiş. Bu mahallelerde her köşe başında polis karargah kurmuş. İlçe merkezinde de öyle… Silahlarıyla geziyor, ‘Buraların sahibi biziz’ edasında hareket ediyorlar.”

Polisten çocuklarla iletişim kurma çabası

Dünya, dışarıdan gelenlere daha “yumuşak huylu” davrandığını ve diyalog kurmaya çalıştığını belirttiği polisin özellikle son dönemlerde çocuklarla irtibat kurma çabasında olduğuna vurgu yaptı. Okulları karargah olarak kullanan polisin bayramda çocukların ilgisini çekecek materyallerin dağıtımını yaptığını söyledi.

Gönüllülerden çocuk şenlikleri

Bölgenin yeniden inşası için gelen gönüllülerle kendilerinin çocuk şenlikleri yaptıklarını anlatan Dünya, 7 mahallede böylesi etkinlikler yaptıklarını anlattı. Çocukların top oynadığı, ip atladığı, balonlarla renkli boyalarla kendilerini ifade edecek oyunlar ve duvarlara boyamalar yaptıklarını söyleyen Dünya, çocuklarla birlikte halay çekip şarkılar söylediklerini de anlattı ve başlarda çekingen davranan çocukların “yarın yine gelin” dediğini belirtti. Ailelerin de gönüllüleri evlerinde ağırlamaya çalıştıklarını söyleyen Dünya çocuklarla top, balon gibi oyuncaklarla oynanabileceği ve tanınmayan cisimlerin oyuncak olmadığı mesajı veren konuşmalar yaptıklarını da söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu