Güncel

Gebe olduğu için işinden edilen sağlık emekçileri: “Biz birlikte güçlüyüz”

Adana’da bulunan Güzelyalı Hastanesi’nde çalışan iki sağlık emekçisi Gencay Deveci ve Raziye Sevgili gebe oldukları gerekçesiyle işten atıldı. Emekçilerden Günay Deveci, “Kadınların susmamasını boyun eğmemesini istiyorum. Unutmayalım biz birlikte güçlüyüz” dedi.

Yaşananları Sendika.Org’a anlatan Gencay Deveci, işin zor bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“28 Ağustos’ta Güzelyalı Hastanesi’ne iş görüşmesine gittim akşamına çalışmaya başladım. İlk başladığım zaman zaten 24 nöbetleriyle başladım. Bayram öncesi sigorta başlatamayız dediler. Ama 21 Eylül’de başlatmışlar. Zaten işi zor buluyoruz. Sonraki aylarda hiçbir sıkıntı yaşamadım. İşimi de seviyordum. Şubat sonunda 4 haftalık hamile olduğumu öğrendim. Hastaneye bildirdim, bir hafta sonra işe girerken imzalamam gereken şeylerde eksik olduğunu söylediler. Güvendiğim için sorgulamadım. Gebe olduğum için de kötü bir şey yapacaklarını düşünmedim.”

 

“8 Mart’tan beri işsizim”

7 Mart günü arkadaşı Raziye Sevgili’nin işten atıldığını öğrendiğini belirten Deveci, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Akşam nöbetteyken biri ‘Gencay hanım kasasını teslim edip gelsin’ dedi. O zaman sıranın bana geldiğini anladım. Kasamı teslim edip yukarı çıkarken sigortamın durduğunu öğrendim. Yukarı çıkınca ‘Hastanenin durumu iyi değil, küçülmeye gidiyoruz’ dediler. Hiçbir şey söyleyemedim. Konuşunca ağlayacağımı biliyordum. Hastaneden ayrılırken hastanenin ortaklarından bir doktor ‘Sen de mi gebesin? Ben de hastanenin sahibiyim ama elimde yetkim yok. Kapımız sana her zaman açık’ dedi. 8 Mart’tan beri işsizim. Düşük tehlikem var ve psikolojik olarak iyi değilim. Ama gücüm yettiğince mücadele edeceğim.”

 

“Biz birlikte güçlüyüz”

Bu durumun sadece kendisine değil kadınların çalışma hakkına yapılmış bir müdahale olduğunu ifade eden Deveci, “Gelin hep beraber bunu mücadelesini verelim diyorum kadınlara. Kadınların susmamasını boyun eğmemesini istiyorum. Unutmayalım biz birlikte güçlüyüz” dedi.

 

“Erdoğan’ın 3 çocuk çağrısı özel sektör çalışanlarını kapsamıyor mu?”

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, Adana’da hamile oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan Raziye Sevgili ve Gencay Deveci isimli iki kadını TBMM Genel Kurulu’na taşıyarak Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Jülide Sarıeroğlu’ya sordu.

CHP’li Özdiş, özel hastane tarafından Sevgili ve Deveci’ye “küçülme nedeniyle çıkarıldınız” denildiğini belirterek “Bir kadın olarak, bu çalışanların mağduriyeti ile ilgilenecek misiniz?” diye sordu.

CHP’li Özdiş’in Bakan Sarıeroğlu’ya şu soruları yöneltti:

Özel sektörde hamile kadın demek çıkartılacak personel anlamına mı geliyor?

Bir kadın olarak bu durum hakkında kadınlarımızı koruyacak herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?

Erdoğan’ın 3 çocuk çağrısı özel sektör çalışanlarını kapsamıyor mu?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu