Güncel

Gabriela: Elisa ve Elioterio için adalet!

gabrielaFilipinli kadın örgütü Gabriela, 29 Kasım Uluslararası Kadın İnsan Hakları Savunucuları Günü bir açıklama yaparak, bir gün önce Elisa Badayos ve Elioterio Moises’in katledilmesini kınadı ve adalet istedi. Gabriela yaptığı açıklamada, Badayos ve Moises’in tam da 29 Kasım Kadın İnsan Hakları Savunucuları Günü öncesinde katledilmesini “Duterte yönetiminin ilan edilmemiş fakat açıktan faşist bir rejime hızlıca dönüşüyle birlikte insan hakları savunuculuğu açısından alanın giderek daraldığının göstergesi” olarak değerlendirdi. Açıklamada, katliamın “insan hakları savunucularının, insan hakları ihlallerinin mağdurlarına ve yükselen saldırganlığın muhatabı olan topluluklara yardım ve danışmanlık verme çalışmalarını engellemekten başka bir amacı yoktur” denildi.

Cumhurbaşkanı Duterte’nin tüm siyasi mahpuslara, özellikle yaşlı, hasta ve kadın politik tutsaklara genel af çıkarma sözünün aksine, birçok kadın hakları savunucusunun devam eden gözaltına alınması konusundaki endişelerimizi dile getiriyoruz. Bu tutsaklar Filipinler hapishanelerinde insanlık dışı koşullarda tutuluyorlar” denilen açıklamada uluslararası insan hakları örgütlerine ve Birleşmiş Milletler’e Filipinler’deki insan hakları durumunun tarafsız ve kapsamlı bir şekilde inceleme ve destekte bulunma çağrısı yapılıyor. Açıklama “Elisa Badayon, Eleuterio Moises ve diğer ABD-Duterte rejimi mağdurları için adalet”, “Kadın insan hakları savunucularını koruyun”, “Militarizme, tiranlığa ve her türden diktatörlüğe hayır” sloganlarıyla son buluyor.

Ne olmuştu:

28 Kasım günü Filipinler’in Negros Oriental bölgesinde Karapatan örgütünün koordinatörü Elisa Badayos ile Mantapi Ebwan Çiftçileri Birliği üyesi Elioterio kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından motosikletten açılan ateşle öldürülmüş, aynı saldırıda Carmen Matarlo isimli insan hakları savunucu ise yaralanmıştı. Saldırıya uğrayan grup, bölgede insan hakları ihlallerini araştıran bir ekipte yer alıyorlardı. İnsan hakları örgütleri bu katliamı, önümüzdeki süreçte dozajı yükselecek olan saldırı ve katliamların “uyarı ateşi” olabileceği şeklinde yorumluyorlar. Bu saldırıdan üç gün önce de Karapatan örgütünün bölge sekreteri, gözaltındaki çiftçileri askeri kampta ziyaret ettiği sırada askeri bir yetkili tarafından fiziksel tacize uğradığını açıklamıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu