Güncel

Flormar işçilerine kadınlardan dayanışma ziyareti

 

Kocaeli: Feministlerin çağrısıyla, bugün feministler ve kadın örgütleri direnişteki Flormar işçilerine dayanışma ziyareti düzenledi.

İstanbul’da bağımsız feministlerin çağrısıyla bugün feministler, Yeni Demokrat Kadın (YDK), Halkevci Kadınlar, SYKP Kadın Meclisleri’nin de aralarında bulunduğu kadın örgütleri 26 gündür direnişte olan Flormar işçilerini ziyaret etti.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP İstanbul Milletvekili adayı Züleyha Gülüm, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir’de sendikalı oldukları için işlerinden atılan Flormar işçileri için düzenlenen dayanışma etkinliğe katıldı.


“Kadınlar başladıkları işi mutlaka zaferle sonuçlandırır”

Altunizade’de bulunan Petrol-İş sendikası önünden pankartlarla ve sloganlarla yola çıkan kadınlar aynı zamanda, saat 12.30’da #KadınlarFlormarİşçileriyle hastagli sosyal medya eylemi gerçekleştirdi. Gebze Petrol-İş Şube binası önünden yürüyüşe geçen kadınlar, “Flormar direnişi dayanışmayla büyüyor” yazılı pankart açtı. “Flormarda direniş var”, “Flormar direnişiyle kadınlar dayanışmada” yazılı dövizler taşıyan kadınlar ayrıca, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Jin jiyan azadi”, “Flormar işçisi yalnız değildir” sloganları attı. Dilek Düğün Salonu önüne gelen kadınlar adına Selin Top bir açıklama yaptı.

Top, “Bugün birlikte dayanışma ve direnişi nasıl büyüteceğimiz konuşmaya geldik. Direnişiniz bize umut verdi ve mutlaka kazanacaksınız. Flormar, ‘Çalışanlarımızın çoğu kadın’ demekle övünüyor. Kadını ucuz iş gücü olarak gören, emeğini sömüren Flormar bilmeli ki kadınlar başladıkları işi mutlaka zaferle sonuçlandırır” diyen Top, ”Biz istersek yaparız. Grevde yaparız. Sendikal hakkımızı da kullanırız, boykot da ederiz” diye konuştu. Top sözlerini, “Flormar işçisi kazanacak” diyerek sonlandırdı.

Açıklamanın ardından salona geçildi. Petrol-İş Gebze Şube Başkanı’nın yaptığı konuşmadan sonra direnişte olan kadın işçiler söz alarak yaşadıkları süreci aktardı. Yapılan konuşmaların ardından etkinlik çekilen halaylarla son buldu. Kadınlar otobüslerine pankartlarını açarak, sloganlarıyla yürüdü.

{gallery}Flormar-iscilerine-kadinlardan-dayanisma-ziyareti{/gallery}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu