Güncel

Esenyurt’ta kadınların 8 Mart yürüyüşe polis engeli

İstanbul: Esenyurt’ta Bulut Durağı’nda buluşan Esenyurtlu Kadınlar 8 Mart eylemi düzenledi. Yapılması planlanan yürüyüş polis engellemesi nedeniyle gerçekleştirilemese de kadınlar burada açıklamalarını yaptılar.

Esenyurt’ta Yeni Demokrat Kadın, EMEP, İmece, Yeryüzü Kadınları, HDP Kadın Meclisi’nden kadınların düzenlediği yürüyüş için kadınlar dün akşam (4 Mart) Bulut Durağı’ndan buluşarak Köyiçi Meydan’a yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Ancak polis tarafından engellenen kadınlar Bulut Durağı’nda bir açıklama yaptı.

 

“Örgütlülüğümüz ve dayanışmamızı 8 Mart’ta aldık”

Kadınlar adına açıklama yapan Nuran Kılıç “Biz kadınlar savaştan yanında olduğumuzu haykırıyoruz. Ölümleri durdurmak, yaşamı savunmak için hakların eşitliği, kardeşliği için sesimizi yükseltiyoruz, barışta ısrar ediyoruz” dedi.

Kılıç sözlerine şöyle devam etti “Cezaevlerinde, gözaltılarda kadınlar taciz ve tecavüzle karşılaşıyor. Kadın cinayetleri ve translara yönelik nefret cinayetleri ‘algıda seçicilik’ gibi gösterilmeye çalışıyor. Halkı tahakküm altında tutmak isteyenler kadın bedeninde şiddet ile denetim altında tutmak istiyorlar” dedi. Kılıç son sözlerinde ise “Demokrasi ve barışı hep birlikte inşa etmek için, savaş politikalarına, emek sömürüsüne ve din üzerinden kadın üzerinden kurulmak istenen tahakküme karşı ellerimizi birleştirdik. Örgütlülüğümüzü ve kadın dayanışmamızı 8 Mart’ın tarihi coşkusundan alıp büyütüyoruz” dedi. Basın açıklaması sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu