Güncel

Erkekler Ağustos’ta 22 Kadın Öldürdü

kadin_cinayetleriErkekler Ağustos’ta 22 kadın öldürdü. İki kadın, kadın cinayetlerine engel olmak isterken, biri ise tecavüzcüye direnirken öldürüldü. Biri katil kocası hakkında uzaklaştırma kararı çıkarmıştı.

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler 22 kadını öldürdü; 20 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti/tecavüz girişiminde bulundu, 20 kadına zorla fuhuş yaptırdı; 37 kadını yaraladı; 6 kadın ve kız çocuğunu taciz etti.

2015’in ilk sekiz ayında erkekler 182 kadın öldürdü, 90 kadına tecavüz etti, 142 kadını fuhşa zorladı, 266 kadını yaraladı, 161 kadını taciz etti.

Cinayet

Erkekler Ağustos’ta 22 kadın öldürdü. Bu kadınlardan ikisi, erkeklerin karılarını öldürmelerine engel olmaya çalışırken öldürüldü. Bir kadın ise tecavüze direndiği için balyozla darp edilerek öldürüldü.

Bir kadın çıkarttığı uzaklaştırma kararına rağmen öldürüldü.

Kadınların yüzde 54,5’ini eski ve yeni partnerleri (koca, eski koca, sevgili, eski sevgili, nişanlı, eski nişanlı) öldürdü: İki kadın akrabaları, biri arkadaşının kocası, biri kimliği bilinmeyen erkekler, biri damadı, biri eski nişanlısı, biri eski sevgilisi, biri birlikte çalıştığı kişi, biri kardeşi, biri kayınpederi, sekizi kocası, biri nişanlısı, biri oğlu, biri sevgilisi, biri tanıdığı bir erkek tarafından öldürüldü.

Cinayetlerin yüzde 59’u ateşli silahlarla işlendi: Sekiz kadın tabancayla, dördü pompalı tüfek, biri av tüfeği, yedisi bıçak, ikisi sert cisimle darp edilerek öldürüldü.

Kadın katillerinden 5’i intihar etti.

Ağustos’ta kadın katillerinin yaşları 17 ila 69, öldürülen kadınların yaşları 18 ila 77 arasında değişti.

Kadın katlinin yaşandığı iller Adana, Ankara (2), Antalya, Aydın, Balıkesir, Diyarbakır (3), Erzurum, Eskişehir, Giresun, İstanbul (2), İzmir, Kırşehir, Kocaeli, Manisa, Muğla, Samsun, Sivas ve Urfa.

Tecavüz

Erkekler Ağustos’ta 20 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti/tecavüz girişiminde bulundu, 20 kadına zorla fuhuş yaptırdı.

Tecavüze uğrayan 20 kadından ikisi Suriyeli sığınmacı, biri engelli, ikisi turist kadınlardı.

Kadınların yüzde 75’ine tanıdıkları erkekler tecavüz etti.

Bir erkek, eski karısının ev arkadaşına tecavüz etti ve saldırı anını eski karısına telefon açarak dinletti.

Tecavüzcülerden biri karakolda “Yabancı uyruklu olduğu için böyle bir şey yaptım. Karımdan daha güzeldi, bana cazip geldi” derken, bir diğeri gazetecilere “Çek çek güzel çıkalım, yakışıklı çıkalım” dedi.

Tecavüz vakalarının yüzde 15’inde, tecavüzcüler kadınları ateşli silah ve/veya kesici aletlerle tehdit etti.

Olayların yüzde 15’inde tecavüzcüler ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı; yüzde 35’i tutuklandı; diğer tecavüz olaylarında saldırganlarla ilgili yasal süreç haberlerde yer almadı.

Kadınların birine arkadaşının babası, birine arkadaşının eski kocası, birine arkadaşının nişanlısı, birine babası, birine eski kocası, ikisine sosyal medyadan tanıştıkları erkekler, birinden işyerinden tanıdığı, birine kayınbiraderi, birine komşusu, birine sevgilisi, birine şoför, üçüne tanıdığı-arkadaşı olan erkekler, birine tanımadığı erkekler tecavüz etti.

Tecavüzlerin yüzde 35’i evde yaşandı. Üç kadın zorla alıkonuldukları evlerde, yedisi kendi evlerinde, ikisi işyerinde, biri markette, ikisi ormanlık alanda, biri otelde, biri sokakta, biri öğrenci yurdunda yaşandı.

Tecavüz olaylarının yaşandığı iller Adana (3), Antalya (2), Aydın, Bolu, Bursa (2), İstanbul (3), İzmir (4), Manisa ve Samsun (3).

Şiddet – yaralama

Erkekler Ağustos’ta 37 kadını yaraladı.

İki kadın boşanmak istediği için ağır yaralandı. Kocası tarafından bıçakla ağır yaralanan bir başka kadın Suriyeli bir sığınmacıydı. Bir kadın ise daha önce sığınmaevinde kalmasına ve defalarca şikayette bulunmasına rağmen kocası tarafından bıçakla ağır yaralandı.

Kızı üniversiteye gitmek istediği için evdeki dört kadını ağır şekilde darp eden ve “Okuyacağına IŞİD’e katıl” diyen bir erkek serbest bırakılırken, şikayetçi olan kadınlara da koruma verilmedi.

Kadınların yüzde 46’sı partnerlerinden, yüzde 24’ü erkek akrabalarından şiddet gördü: 16 kadını kocaları, üçünü eski kocaları, birini sevgilisi, dördünü çeşitli akrabaları, üçünü babaları, ikisini arkadaşları, birini kardeşi, birini kardeşinin evlendiği kadının ailesi, birini kayınpederi, birini kızının eski nişanlısı, birini kızının eski sevgilisi, birini komşusu, birini müşterisi, birini sevgilisi, birini tanımadığı bir erkek yaraladı.

Ağustos’ta erkek şiddeti vakalarının yüzde 27’si bıçakla, yüzde 13,5’i ateşli silahlarla gerçekleşti: 21 kadın darp edildi, 10 kadın bıçaklandı, beş kadın tabancayla yaralandı, bir kadın boğazı sıkılarak şiddete maruz kaldı.

Ağustos’ta şiddet uygulayan erkeklerin yaşları 30 ila 75, şiddete maruz kalan kadınların yaşları 17 ila 45 arasında değişti.

Şiddet-yaralama vakalarının yaşandığı iller Adana, Afyon, Aksaray (5), Antep, Bolu (2), Çorum, Diyarbakır (5), Edirne, Erzurum, Eskişehir, İzmir (2), Kocaeli (4), Konya, Kütahya, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun (2), Trabzon (3) ve Zonguldak (2).

Taciz

Ağustos’ta 6 kadın ve kız çocuğuna yönelik taciz vakaları basına yansıdı.

Tacizcilerin yüzde 66’sı kadınların/kız çocuklarının tanımadıkları erkeklerdi.

Altı taciz vakasının beşi fiziksel olarak cinsel taciz, biri ise tehdit şeklinde gerçekleşti.

Üç kadın sokakta, bir kadın evinde, bir kız çocuğu apartman girişinde tacize uğradı. Bir erkek ise cezaevinden yazdığı “okunmuştur” damgalı mektupta eski karısını öldürmekle tehdit etti.

Ağustos’ta tacizcilerin yaşları 27 ila 35, tacize maruz kalanların yaşları 12 ila 51 arasında değişti.

Taciz vakalarının yaşandığı iller Nevşehir (3), Manisa, Tekirdağ ve Niğde.

Bölgelere göre

Ağustos’ta toplam 105 erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakası basına yansıdı.

Erkek şiddeti vakalarının yüzde 32’si Marmara, yüzde 15’i İç Anadolu, yüzde 15’i Ege, yüzde 15’i Karadeniz, yüzde 10,5’i Akdeniz, yüzde 9,5’i Güneydoğu Anadolu, yüzde 2’si Doğu Anadolu’da yaşandı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden medyaya yansıyan erkek şiddeti vakalarındaki artış dikkat çekici. Temmuz ayında Türkiye genelindeki erkek şiddeti vakalarının yüzde 2,5’i Güneydoğu Anadolu’dan gelmişti. (ÇT)kadinlari_kim_olduruyor

Bu cinayetlere ek olarak, Diyarbakır’da iki kadın cinayet sonucu öldürüldü ancak failler belirlenemedi. Konya’da zorla evlendirildiği kocasından şiddet gören 16 yaşındaki bir kız çocuğunun intihar ettiği öne sürüldü. Kocaeli’de ise bir başka kadın evinde şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Haziran ayında öldürülen Cansu Kaya’nın katil zanlıları ise bu ay yakalandı.

Not: bianet’in erkek şiddeti çetelesinde tüm kadın cinayetlerine değil, sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz. Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlere ise çetelenin tam metninde yer versek de, bu vakaları başlığa taşıdığımız sayıya dahil etmiyoruz. Ayrıca ağır ruhsal hastalıklara sahip bireylerin işlediği cinayetleri de çeteleye dahil etmiyoruz.

Tecavüz istatistikleri için topladığımız veriler arasında çocuğun cinsel istismarı vakaları yer almıyor çünkü bu konu için bambaşka bir medya taraması gerekiyor. Rızaları dışında zorla seks işçiliği yaptırılan kadınları ise tecavüz kategorisinde değerlendiriyoruz.

(bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’nun haberi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu