Güncel

Erkek yargı yine iş başında!

H. Merkezi: Amed’te kendini subay olarak tanıtıp, 14 yaşındaki üç kız çocuğunu evine götürerek cinsel istismarda bulunan ve 150 yıl hapis istemiyle yargılanan tercüman Ubeydullah Ç., ‘saygın tutum’ indirimiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Ubeydullah Ç. katılmazken, taraf avukatları hazır bulundu. Duruşmada, 150 yıl hapis cezası istenen iddianameyi hazırlayan Savcı Mustafa Uğur Kabasakal esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Mütalaada sanığın, kız öğrenciler G.D., R.A. ve N.K.’yi evine çekmek için ücretsiz İngilizce ders verdiğini duyurduğu belirtildi.

Asker olduğu imajını pekiştirmek için evinde subay üniforması, gaz tabancası ve mermi bulunduran sanığın bu şekilde güven duygusu oluşturduğunu kaydeden savcı, kendisine güvenen çocuklara alkol verip, cinsel ilişkiye sürüklemek için porno film izlettiğini, daha sonra da mağdurların iradesini kırarak cinsel istismarda bulunduğunu belirtti.

Suçun zincirleme işlendiğini kaydeden savcı, sanığın 150 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

‘Aile baskısı’ndan olmuş!

Duruşmada söz alan mağdur avukatı Ercan Yılmaz sanığın kimliğini gizlediğini belirterek, “Bu ekstra bir niteliktir. Sanık tutuklanmalı ve üst sınırdan ceza verilmelidir” dedi.

Sanık avukatı Zafer Gür ise, “Sanığın mağdurlara nasıl dokunduğu konusunda net bilgi yok. Olayın aile baskısı, çocukların korku veya endişesiyle olduğunu düşünüyoruz. Müvekkilin çocukları zorla alması gibi bir durum yok. Beraat etmesi gerekir” diye savunma yaptı.

Bir daha suç işlemezmiş

Kararını açıklayan mahkeme Ubeydullah Ç.’yi ‘uyuşturucu temin etme’ ve mağdur R.A.’ya yönelik eyleminden beraat ettirdi.Sanığı üç mağdura karşı ‘müstehcenlik’ suçundan üç kez beşer ay hapis ve dörder gün adli para cezasına çarptıran mahkeme, sanığın yeniden suç işlemeyeceğine kanaat getirip bu cezaların ertelenmesine karar verdi.

Evde bulunan mermilerle ilgili 25 gün hapis ve dört gün adli para cezasına çarptırılan Ubeydullah Ç.’nin bu cezası da 500 lira para cezasına çevrilerek ertelendi.

Cinsel istismardan 10 yıl

Mahkeme Ubeydullah Ç.’yi mağdurlar G.D. ve N.K.’ya karşı ‘çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından önce 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.Ubeydullah Ç.’yi alt sınırdan cezalandıran mahkeme, sanığın duruşmadaki ‘saygın tutumu’nu dikkate alarak cezayı 10 yıla indirdi.

Kararda, sanığa verilen cezaların tümünde iyi hal indirimi uygulandığı açıklandı. Mahkeme, sanığın evinde ele geçirilen ve bir çocuğa istismarda bulunduğu tespit edilen görüntüler hakkında suç duyurusunda bulunulmasına da hükmetti.Sanığın tutuklanması talebinin reddedildiği karar, üye hakim Abdullah Güzel’in muhalefet şerhi nedeniyle oy çokluğuyla alındı. Sanık hakkında yakalama kararı çıkarılması gerektiğini belirten Güzel, karara muhalefet ettiğini açıkladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu