Güncel

Erkek egemenliğin savaş politikasına kadınlar geçit vermiyor

Suruç Katliamı sonrası ülke içinde ve dışında halklara savaş açan TC devleti her gün insanları katletmekte ve tutuklamaktadır. IŞİD’e operasyon adı altında Kürdistan’daki köyleri bombalayan, Kandil-Zergelê’de hamile kadın ve çocukları katleden TC, aynı süre içerisinde Türkiye’de de devrimci kadınları katletmektedir.

Suruç katliamı ile artırılan savaş konseptine karşı bugün 10’u aşkın ilde sokaklara çıkan Barış İçin Kadın Girişimi’nin İstanbul’daki adresi Galatasaray Lisesi önü oldu.

Barış İçin Kadın Girişimi pankartı açarak Galatasaray Lisesi önünde oturan yüzlerce kadın, tencere, tef, davul ve zılgıtlarıyla ses çıkardılar. Bülent Arınç’ın ‘kadın olarak sus’ açıklamasına karşı tepki gösteren HDP’li milletvekillerinin de aralarında olduğu kadınlar tam da bu yüzden “Susmayacağız, savaşa izin vermeyeceğiz” şiarı ile buluştular.

 

Basın açıklamasını önce Kürtçe sonra Türkçe okundu. Barış İçin Kadın Girişimi adına yapılan açıklamada: “Savaşın en çok kadınları vuruyor. Savaş demek tecavüz demek, Savaş demek açlık yoksulluk demek. Bizler sokakta, evde, işte kısacası yaşamın her yerinde erkek şiddetine maruz kalıyoruz ve şiddet üzerine kurulu erkek egemen anlayışın savaş politikalarına izin vermeyeceğiz” denildi. Açıklamanın ardından kadınlar zılgıt ve alkışlar eşliğinde eylemi sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu