Güncel

Ege’de kadınlar 25 Kasım eylemi

İzmir: Ege Üniversitesinde bir araya gelen genç kadınlar metroda eylem yaptı.

25 kasım’da şiddete karşı durmak için içlerinde YDG’li kadınların da olduğu üniversiteli kadınlar Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde toplanarak okul içinde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

25 Kasım saat 12.00’da yapılması planlanan eylem üniversiteli kadınlar tarafından yağmurun çok yağmasından  akşam saatlerine alınan kadınlar eylemde akşam yapılacak 25 Kasım eylemine çağrıda bulundu.

“Okulda,evde, işte, cezaevinde kadına şiddete son” yazılı pankart açan kadınlar “AKP elini bedenimden çek”, “Bağır bağır herkes duysun devlet şiddeti son bulsun”, “Jin jiyan azadi”, “Kadın yaşam özgürlük” vb sloganlar haykırdı.

Üniversiteli kadınlar okul içinde yaptıkları kısa yürüyüşün ardından eylemlerinde metroda devam etti. Kadınlar kart basmadan turnikelerden atlayarak metroda eylemlerini sürdürdü.

Metroda turnikelerden atlayan kadınlara engel olmaya çalışan güvenlik birimleri kadınların “ücretsiz ulaşım haktır” sloganları ile geri çekildi, en son vagona binen kadınlar alkışlar zılgıtlarla ve sloganlar eylemlerine devam etti. Ardından eylem Bornova Küçük Parkta devam eden eylem burada sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu