Güncel

DÖKH:”Kurşunlar kadın özgürlük mücadelesine sıkılmıştır”

H. Merkezi: 9 Ocak 2013’te Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için Demokratik Kadın Hareketi (DÖKH) mesaj yayınladı; katliamın sorumluluları açığa çıkana dek kadınları mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.

Açıklamada, 9 Ocak’ın 20. yüzyıldaki Dersim direnişinin Bese’sini, Zarife’sini 21. yüzyıla taşıyan Kürt Özgürlük Hareketi’nin kırk yıllık birikiminin en yoğunlaşmış hali, kurucu üyesi, Kürt kadın hareketinin güç, moral ve motivasyon kaynağı, dünya kadın hareketinin kızıl devrimcisi Sakine Cansız ve iki yoldaşının uluslararası bir komployla katledilişinin ikinci yıldönümü olduğu vurgulandı.

Açıklamada Sakine Cansız ile ilgili olarak “Sakine yoldaş, özgürlük ve direniş çizgisine en zor koşullarda öncülük ederek, umudun olmadığı yerde umut yaratmış, imkânsız denilen koşullarda imkânı temsil etmiş, Kürt ve kadın direnişini en üstlere taşıyarak herkes için inancın temsilcisi olmuştur. Bir kadın, bir devrimci, bir direnişçi olarak ayak bastığı her karış toprakta; nerede bir adaletsizlik varsa, nerede bir zülüm varsa, nerede bir kıyım varsa orada olmuş, erkek dünyasına boyun eğmeyen Kadınların ve devrimcilerin kızıl yıldızı olmuştur” denildi.

“Her yer Saralaşsın, her yer Leylalaşsın, her yer Fidanlaşsın”
Katledilen üç kadın şahsında hedeflenenin Kürt Özgürlük Mücadelesi’nin öncülüğü ve kadın özgürlük çizgisi olduğunu belirten DÖKH, “Bu saldırı kadını özgürleştiren, büyüten ve yücelten özüne olmuştur. Hiç kuşkusuz her üç yoldaşımıza sıkılan kurşunların uluslararası cellatların en kanlı tezgâhlarından biri olduğunu biliyoruz. Kalleşçe sıkılan bu kurşunların özünde kadın özgürlük mücadelesine ve öncülüğüne sıkıldığının bilincindeyiz” dedi.

 

Açıklama, “Her yer Saralaşsın, her yer Leylalaşsın, her yer Fidanlaşsın” çağrısı ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu