Güncel

Dilek Doğan son yolculuğuna uğurlandı

İstanbul: İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Küçük Armutlu Mahallesi’nde 18 Ekim’de düzenlenen operasyonda polis tarafından vurulan Dilek Doğan, tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi; bugün ise yaşadığı mahallede binler tarafından uğurlandı.

Sabah 11.00’da Küçük Armutlu Cemevi’nde Halk Cephesi’nin çağrısıyla bir araya gelen kitle tarafından sık sık “Dilek Doğan ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atılırken cenaze töreni için esnaf kepenk kapattı, sokaklara kızıl bayraklar asıldı. Polisin mahalleyi abluka altına aldığı gözlendi, cenaze töreni boyunca kitle polis helikopterleri ile taciz edildi. Cemevinin girişine “Dilek için, adalet için Dilek’in hesabını soracağız”, “Dilek’i vuran polis açıklansın, cezalandırılsın” pankartı asıldı.

Cemevinde yapılan törene, Dilek Doğan’ın ailesinin yanı sıra Halk Cephesi ile HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, HDP PM Üyesi Pınar Türk, HDP İstanbul İl Yöneticisi Ersin Sedefoğlu ve HDP Sarıyer İlçe Eşbaşkanları da katıldı. Grup Yorum ve Emrah Serbes’in de katıldığı törende yoldaşları ve ailesi Dilek’le vedalaştılar. Dilek’in cenazesi başında ailesi, “Biz sevmeye kıyamadık, siz nasıl vurdunuz” diyerek ağıtlar yaktı; Grup Yorum ve kitle tarafından “Bize ölüm yok” ve “Haklıyız, kazanacağız” ezgileri hep bir ağızdan söylendi.

“Devlet kendinden olmayan herkese savaş ilan etti!”

Ardından cemevi önünde basın aile ve avukatlar tarafından basın açıklaması yapıldı. Ailenin avukatlarından Oya Arslan, polisin delilleri kararttığına dikkat çekerek hukuki mücadelenin verileceğini belirtti. “Biz bu davanın takipçisi olacağız” diyen Arslan,  “Bu kadar keyfiliğe izin vermeyeceğiz. Halka karşı açılan bu savaşın karşısında olacağız” şeklinde devam etti.

Anne Aysel Doğan ise, kızının vurulduğu günü anlatarak, “Ben kızımı gururla büyüttüm, siz nasıl kıydınız? Katil karşıma çıksın, onun yüzünü tanıyorum. Ama karşıma çıkacak cesaretleri yok, korkaklar” dedi.

Ardından abi Emrah Doğan söz aldı ve devletin kendinden olmayan herkese savaş ilan ettiğini belirterek yaşanan katliamlara dikkat çekti ve ekledi: “Bir gerillanın cenazesinin askeri aracın arkasına bağlanarak yerlerde sürüklendiğini gördük. Bunlar yönetemiyorlar ve katliamlarla bu krizin üzerini örtmeye çalışıyorlar.

Cenaze töreni Dilek Doğan için cemevinde yemek verilmesi ile devam etti. Ardından Dilek’in cenazesi kadınlar tarafından omuzlanarak yaşadığı evin önüne götürüldü. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşle evinin önüne sloganlar eşliğinde götürülen Doğan, burada dini vecibelerin yerine getirilmesi sonrasında memleketi Maraş’ta defnedilmek üzere Küçük Armutlu Son Durak’a gerçekleştirilen yürüyüşle uğurlandı.

 

Son durakta Grup Yorum üyelerinden İnan Altın da cenaze araca konulurken konuşma gerçekleştirdi ve “Dilek için görevimiz bitmedi, daha yeni başlıyor. Dilek’in katilini bulmak hepimizin boynunun borcudur. Ant olsun ki onun katillerini bulacağız” dedi; ardından Dilek karanfiller ve marşlar eşliğinde uğurlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu