Güncel

Dicle ve Emek için Bakırköy Adliyesi’ndeydik

Devlet, kadın cinayetlerini önlemek konusunda kılını kıpırdatmazken, kadınlar katledilmeye devam ediyor. Kadınları değil aileyi koruma altına aldıklarının en somut örneklerinden biridir belki de Dicle’nin yaşadıkları.

Eşinden boşanmak için mahkemeye başvuran ve sürekli ölüm tehditleri alan Dicle, Esenyurt Karakolu’na bu tehditlerle ilgili şikayette bulunduktan bir saat sonra evi basılarak kardeşi Emek’le birlikte silahlı saldırıya uğradı.

Eski “koca” Hasan, bu saldırıyla ilgili tutuklu olarak yargılanmakta. Ancak cinayetle sonuçlanan yargılamalarda bile katiller “ağır tahrik” indirimlerinden faydalanarak serbest bırakılıyorken bizler biliyoruz ki, Dicle ile dayanışma içinde olmazsak, mahkeme erkek adaletini bir kez daha göstererek Hasan’ı serbest bırakacak.

 

“Şiddetin kaynağı devlettir”

Bu amaçla Dicle ve Emek’e saldırı suçundan yargılanan Hasan’ın bugün görülen ikinci mahkemesinde bileşeni olduğumuz Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu olarak Bakırköy Adliyesi önündeydik.

Adliye önünde basın açıklaması yapmanın yasak olduğunu söyleyen ve kadınları baskı altına almaya, ardından fiziki müdahalede bulunmaya çalışan Adliye’nin “güvenlik” güçleri tarafından engellenmeye çalışılsak da, bahçe dışına çıkmayarak basın açıklamasını gerçekleştirdik.

Kadınları değil, katilleri engelle”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet”  vb. sloganların atıldığı eylemde okunan açıklamada son haftalarda evlendirme vb. programlarda kadın katillerinin rahatça yer aldığına da değinildi.

Açıklamada “Bizler biliyoruz ki Dicle ve kız kardeşi Emek’in başına gelenler münferit örnekler değildir. Dicle ve Emek şiddete ve tehditlere karşı korunma talebiyle karakola başvurup, talepleri karşılanmadan eve dönen yüzlerce kadından biridir. Dicle ve kardeşi  Emek’in yaşadıkları, devletin erkek şiddetini önlemek gibi bir amacının olmadığını bizlere bir kez daha göstermektedir. Diğer kadın cinayetlerindeki gibi Dicle ve Emek’in gördüğü şiddetin sorumlusu koruma talep edilmesine rağmen, kadınlara koruma vermeyen, kâğıt üstünde, göstermelik yasal düzenlemeler yapmanın ötesine geçmeyen devlettir” denildi.

 

Eyleme katılan kadınlar, Dicle’yi öldürmeye çalışan Hasan’ın serbest bırakılmamasını, devletin kadın katillerini değil kadınları korumasını, Meclisin kadın ve trans cinayetleri gündemi ile olağanüstü toplanarak, kadın örgütlerinin belirlediği temel şartlar doğrultusunda acil eylem planı oluşturmasını istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu