Güncel

Devrimci 8 Mart Platformu miting gerçekleştirdi

İstanbul: Devrimci 8 Mart Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bugün gerçekleştirdiği mitingle kutladı. Saat 13.30’da Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde bir araya gelen platform bileşenleri (BDSP, BES 1 No’lu Şube, ÇHD, Divriği Kültür Derneği, Devrimci Hareket, PDD, PSAKD İstanbul Şubeleri ve TÜMBEL-SEN 1 no’lu Şube) sloganlar ve söylenen marşlar eşliğinde Kadıköy İskelesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

 

Yol boyunca çoğunlukla “Yaşasın devrimci dayanışma”, “8 Mart kızıldır kızıl kalacak”, “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” vb. sloganlar atıldı.

 

700’e yakın kişinin katıldığı miting kitlenin alana girmesinin ardından 8 Mart’ı yaratan işçi kadınlar ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından platform adına açıklamayı Dilan Balcı yaptı.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihçesini anlatan Balcı, “8 Mart kapitalist düzenin eşitsizliğine, sömürüsüne, kadın cinsinin ezilmişliğine karşı taleplerimizi yükselttiğimiz, haklarımızı, geleceğimizi, özgürlüğümüzü kazanmak için sokaklara çıktığımız bir gündür” dedi.

 

Devrimci kurumlara, sanatçılara, Halkın Hukuk Bürosu ve ÇHD’li avukatlara, KESK’li memurlara yönelik gözaltı ve tutuklamaları hatırlatan Balcı, saldırıların emekçilerin örgütlenmesine yönelik olduğunu belirtti.

 

Balcı’nın ardından ÇHD adına bir açıklama yapıldı. Açıklamayı Gülbin Aydın yaptı. ÇHD’ye yönelik gerçekleştirilen saldırının ne amaçla yapıldığını anlattı. Saldırıların nafile olduğunu belirten Aydın, tutuklu avukatların mücadelelerinin dışarıda ÇHD üyeleri tarafından devam ettirileceğini söyledi.

Aydın’ın ardından son süreçte KESK’e yönelik gerçekleştirilen saldırılar üzerine de bir konuşma yapıldı. Konuşmayı SES Bakırköy Şubesi üyesi Ebru Erbulan yaptı. Erbulan 6 aylık bebeği kucağında ve oğluyla birlikte kürsüye çıktı. KESK’e yönelik operasyonlarda 6 aylık oğluyla gözaltına alındığını hatırlatan Ebru Erbulan, Başbakan Erdoğan’ın “üç çocuk yapın” sözlerini hatırlattı ve ekledi: “Benim iki çocuğum var. Gece yarısı onlarca polis tarafımızdan evimiz basıldı. Çocuklarımız akıl sağlıklarından olsun diye mi çocuk doğuracağız. Biz çocuk yapalım ama, kreşlerimiz olmadığı için evlere mi bırakalım” dedi.

 

Son olarak Cansel Malatyalı ve Teknopark işçisi Burçin Kuz da birer konuşma yaparak mitingi selamladı. Miting Grup Yorum ve Grup Adalılar‘ın konseri ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu