Güncel

Dersim’de Kadınlar Zılgıtlarıyla Alanlardaydı

dersim_8_martDersim: “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” Dersim’de kadınların büyük coşkusuyla kutlandı. Dersim Kadın Platformu çağrısıyla Sanat Sokağı’nda toplanan kadınlar T. Kürdistanı’nda katledilen kadınları anılarak, mücadele günü olan 8 Mart zılgıtlarla karşılandı. Sanat Sokağı’ndan mitingin yapılacağı Yeraltı Çarşısına yüründü.

Dersim Kadın Platformu imzalı “Sömürüye, katliamlara, erkek devlete karşı; Söyleyecek Sözümüz, Direnecek Gücümüz Var” pankartı arkasında kadınlar “Jin, Jiyan, Azadi” sloganlarıyla yürüyüşe başladı.

Yürüyüş boyunca T. Kürdistanı’nda süren faşist ablukalar teşhir edilerek “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam”, “Görünmeyen emek sesini yükselt” sloganları atıldı. Kadınlar alkış ve zılgıtlarla ses çıkararak “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop; İnadına isyan, inadına isyan inadına özgürlük” diyerek haykırdı.

Miting alanına girilirken son süreçte devlet tarafından katledilen kadınların isimleri okunarak “Yaşıyor” denildi, “Katledilen kadınlar onurumuzdur”, “Katillerden hesabı, kadınlar soracak.” Sloganları atıldı.

Miting alanı kadın örgütlerinin 8 Mart pankartlarıyla çevrelendi. YDK “Zılgıtlarla yürüyoruz özgürlüğe” pankartıyla alandaydı.

Dersim_8MartDersim Kadın Platformu adına söz alan Şükran Yılmaz “Bize dayattığınız değil, hak ettiğimiz hayatı yaşamak için bugün ve her gün hayatın her alanında bu mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz. Sur, Silopi, Cizre gibi kentlerde abluka ve sokağa çıkma yasağı ile zorla göç ettirme yaşanıyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi mücadele eden, barış isteyen kadınlar Ekin Wan gibi bedeni soyularak, teşhir edilerek sokağa atılıyor. Devletin kirli savaşında ilk hedefte kadınlar oluyor. Kadınlara yönelen tüm saldırılar karşında sesimizi ve mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz” sözleriyle konuşma yaparak 8 Mart’ın tarihsel önemine değinerek, kadınların her alanda mücadeleyi büyüttüğüne vurgu yaptı.

Platform konuşmasının ardından Dersim Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun, HDP milletvekili Çağlar Demirel, ESP yöneticilerinden Fethiye Ok ve EMEP yöneticilerinden Arzu Erkan da söz alarak kadınların emeği, kimliği ve bedeni üzerinden yaşadıkları sömürüye dikkat çekilerek, erkek-devlet şiddetiyle katledilen kadınlar anıldı.

Konuşmaların ardından zılgıtlarla erbani eşliğinde direniş halayları çekildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu