Güncel

Dersim’de kadın paneli

Dersim: 12. Munzur Kültür ve Doğa Festivali yapılan etkinlikler, yoğun tartışmaların gerçekleştiği paneller ve coşkulu konserlerle devam ediyor.

Dersim’in sorunlardan ulusal soruna, kültür tartışmalarından kadın sorununa ilişkin pek çok panelin gerçekleştiği festivalde 27 Temmuz günü de Belediye Kütüphane Bahçesi olarak bilinen alanda, “Kadın Sömürüsüyle Güçlenen Erkek, Devletçi İktidar” konulu panel gerçekleştirildi.

Saat 17.30’da yapılan panele çeşitli devrimci-demokrat kurumların temsilcileri katılarak devletin erkek egemen zihniyetine, kadın emeğinin daha fazla sömürülmesine ilişkin oldukça verimli tartışmalar yaşandı.

 

“Alevi kadınların daha az sömürüldüğü gerçekçi değil”

İlk sözü BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel aldı.

Tuncel  sözlerine KCK adı altında tutuklanan tutsakların festivale dair mesajlarını okuyarak başladı. Tuncel, ilk sömürü şeklinin erkeğin kadın üzerinde kurduğu iktidarla başladığını ve bunun ancak kadınların mücadelesiyle sona ereceğini vurguladı.

Tuncel ayrıca Dersim’de, Aleviler içinde kadının daha az sömürüldüğü, daha az şiddet gördüğü ya da toplumsal rolün daha az görüldüğü şeklindeki düşüncenin aslında hiç de  gerçekçi olmadığını  ifade etti.

Ardından SKM adına panele katılan Beycan Taşkıran konuşmasını gerçekleştirdi.  Taşkıran, kapitalist düzenin kadına düşen role işaret ederek bu düzenin kadını daha fazla sömüren bir yanını olduğunu hatırlatarak, kadın özgürlük mücadelesinin yükselmesi gerektiğinin vurgusu yaptı.

 

“Devletin korkusunu büyüteceğiz”

Panel, Yeni Demokrat Kadın (YDK) temsilcisi Ezgi Duman’ın konuşmasıyla devam etti.

Duman, konuşmasında, egemen zihniyetin kadın sömürüsünün düzeni sağlamanın, onu var etmenin bir ayağını oluşturduğunu ifade etti.

Devletin egemen zihniyetinin “tek devlet, tek millet, tek din” anlayışının yanında bir de “tek cins” anlayışıyla hareket ettiğini vurgulamanın gerekli olduğu sözlerine ekleyen Duman, devletin kadın üzerinde kurduğu sömürü düzen ile kadını toplumsal alandan uzaklaştırmak istediğini, bunun da sistemin kadının özgürleşmesinden olan korkusunun bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Duman, çözüm noktasının, kadının uzaklaştırılmak istendiği politik alanda daha fazla kendine yer açması ve daha fazla özgün mücadele alanları yaratması, örgütlenmesi olduğuna işaret etti.

Örgütlü kadınlar olarak devletin korkusunu büyüteceklerinin altını çizen Duman, “Bulunduğumuz her alanda, bu ister bulunduğumuz örgüt olsun, ister babamız, abimiz… Erkek egemenliğine karşı mücadele etmek ve sömürü düzenine karşı örgütlenmek zorundayız” diyerek sözlerine son verdi.

 

“Düzen, erkek egemen zihniyeti temel alıyor”

EMEPli Kadınlar adına Sevda Karaca tarafından yapılan konuşmada ise, emek sömürüsünün kadın alanında çok daha yoğun olduğu vurgusu yapıldı.

Demokratik Kadın Hareketi adına konuşma yapan Eylem Yıldız ise, düzenin erkek egemen zihniyeti temel alarak ilerlediği ifade etti.

Yıldız konuşmada,Bugün kadınlara ‘daha çok doğurun’ çağrısı yapan devlet, geçmişte kadınlara ‘az çocuk doğurun’ çağrısı yapmıştı. Ne zaman insan emeği ve gücüne ihtiyaç duyuyorlar, o zaman kadın bedeni üzerinden politika yürütüyorlar. Bunu sadece AKP yapmıyor, CHP’yle birlikte Kemalist zihniyet hep bunu yaptı” sözlerine yer verildi.

Panel temsilcilerin kadın mücadelesinin büyütülmesinin gerekli olduğu vurgusunun yapıldığı sözleriyle sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu