Güncel

Dersim’de kadın işçiler “direnişe devam” diyor

Gökkuşağı Ekmek Fırını’nda işten çıkarılan kadın çalışanlar; direnişlerinin 91. gününde yaptıkları basın açıklamasıyla mücadelelerine devam edeceklerini belirttiler.

Dersim’de sosyal sorumluluk projesi kapsamında kadınlara istihdam yaratarak kurulan Gökkuşağı Ekmek Fırını 3,5 yıl faaliyetinin ardından “zarar etti” gerekçesiyle kapanmış; fırında çalışan kadınlar işyerinin zararı onlara ödetilircesine işten çıkarılmışlardı.

Direnişe geçtikleri günden bu yana kış şartlarına rağmen imza toplayarak seslerini duyurmaya çalıştılar. 91 gün sonra Yeraltı Çarşısı üzerinde “Ekmeğimizi, İşimizi İstiyoruz” yazılı pankartıyla seslerini bir kez daha duyurdular.

Yapılan açıklamada; “Bizler 3,5 yıldır bileğimizin hakkıyla alın teri dökerek evimize ekmeğimizi götürdük. İşyerlerimize karşı sorumluluğumuzu yerine getirdik. Bize reva görünen ise kapının önüne konmak oldu. Hiçbir güvencesi olmayan geçici işyerlerinde çalışmamız söylendi fakat biz geçici değil kalıcı bir iş, kalıcı bir çözüm istiyoruz. Bize kalıcı bir çözüm sunulana kadar ekmeğimizi ve işimiz için verdiğimiz onurlu mücadeleyi sürdüreceğiz” denildi.

İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Direne direne kazanacağız” sloganları eşliğinde basın açıklaması sona erdi. Eyleme YDK, DKH ve Halk Cephesi destek verdi.

Dersim YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu