Güncel

Dersim’de 8 Mart coşkusu

dersim_8martDünya Emekçi Kadınlar günü olarak kutlanan 8 Mart coşkusu Dersim’de de yanıt buldu. İçerisinde YDK’nın da bulunduğu Kadın Platformu inisiyatifinde günler öncesinden başlayan çalışmalar ile örülen 8 mart etkinliği çerçevesinde sabah saatlerinden itibaren eylemlilikler kendini göstermeye başladı. Sanat Sokağında davul zurna ile halaylar çekmeye başlayan yaklaşık 2 bin kadın kitlesel bir şekilde Seyit Rıza Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yeni Demokrat Kadınlar olarak flamalarımız ve “Reyhaneh biziz, biz Arin’iz”, “Özgecanın Katili T.C.avüz Devleti”, ” Jin, Jiyan, Azadi”, Biji Berxwedana Kobane” vb. yazılı dövizlerimiz ile katıldık. Etkinlik alanında mücadelemizde mihenk taşı olmuş tüm kadın şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Yapılan açılış konuşmasının ardından, kurum temsilcileri konuşmalarını gerçekleştirdiler. Erkeklerinde ilgi odağı olan etkinlikte Leyla Zana da konuşma yaptı.

 

Son süreçte katlanarak ilerleyen kadın cinayetlerine ve kadına yönelik her türlü istismara karşı örgütlü bir mücadelenin esas olduğunu kanıtlar nitelikte olan 8 Mart etkinliği sık sık atılan “Özgecan Aslan Ölümsüzdür” , “Erkek vuruyor, devlet koruyor” vb sloganları erkek-devlet egemen sistemine öfke kustu. Dersim Roştiya Asme LGBTİ oluşumunun sürecin başından itibaren göstermiş oldukları istikrarlı özgürlük mücadeleleri 8 Mart’ta alanlarda yankılandı. Homofobiye kan kusan sloganlar LGBTİ oluşumuna karşı halk nezdinde de merak uyandırdı.

 

Etkinlikte sahne alan yerel grupların söylemiş oldukları türküler ile çekilen halaylar geç saatlere kadar sürerek renkli sahnelere sebep oldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu