Güncel

Dersim Kadın Platformu’ndan panel

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Dersim Kadın Platformu tarafından Medya-Siyaset-Kadın” konulu bir panel düzenlendi.

8 Mart Perşembe günü Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleştiren panele gazeteci-yazar Filiz Koçali, SKM ve YDK temsilcileri konuşmacı olarak katıldı.

Kürt hareketinin mücadeleye başladıktan sonra bizim partimizle tanışan kadınların geçmişe göre daha özgürleşti ve kadınların namus töre olayları azaldı” diyen Koçali, T. Kürdistanı’nda yerel yönetimlerde görev yapan kadın belediye başkanlarına değinerek, kadınların nerelere gelebileceğine vurgu yaptı. Ardından gezdiği illerde karşılaştığı olaylardan örnekler vererek konuşmasını bitirdi.

Kadınların cins bilincini kazanmalarının öneminden bahseden SKM temsilcisi Hacer Koçak, kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanmasının ve sendikalardaki kotanın ve kadınların bu talepler için mücadele etmesinin önemine vurgu yaparak konuşmasını bitirdi.

Son olarak konuşan Yeni Demokrat Kadın adına konuşan Aysel Kaya, medyada bulunan dizilerin kadın üzerindeki etkilerinden söz ederek; sistemin televizyonda yarattığı kadın figürlerin “aciz”, “zavallı”, “tecavüzcüsüyle evlenen/tecavüzcüsüne aşık olan” kadın figürleri olduğundan bahsetti.

Kaya “Göğün yarısı kadınlar, mücadele ederek göğün yarısını alabilirler. Göğün yarısını kimse bize vermez. Onu biz kadınlar alabiliriz” dedi.

Dersim YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu