Güncel

Dayağın çıktığı cennet sizin olsun!

Kadın Haber Merkezi: “Dayak cennetten çıkmadır” sözünün altında en çok ezilen nedense hep biz kadınlar oluyoruz.

“Yemeğin tuzu fazla olmuş” Dayak!

“Çocuk niye ağlıyor?” Dayak!

“Bu saate kadar nerelerdeydin?” Dayak!

“Kaşının üstünde gözün varmış, benden izin aldın mı?” Dayak!

Kadına yönelik şiddetin en yaygın biçimlerinden biri olan dayak için öyle aman aman bahanelere gerek yok bu ülkede.

İşte size birkaç yeni bahane:


AVM’ye gitmek…

Adana’da evlilik yıldönümünde eşine hediye almak için alışveriş merkezine giden Rabia Duman isimli kadın, eşinin şiddetiyle karşılaştı. Kocası, “Oraya düzgün insanlar gitmez. Sevgili mi bulmaya gittin” diyerek kadını 7 saat boyunca dövdü.

Annesinin yanına sığınan Duman ise en kısa zamanda boşanacağını söyledi. Duman, 3 ay önce de eşinin kendisini yine sudan bahaneyle dövdüğünü, kıskançlık yüzünden kendisini evden çıkartmadığını, telefonla bile konuşturmadığını belirtti.

Duman’ın şiddet uygulayan eşi hakkında açtığı davada, 6 yıl hapsi isteniyor.

 

Başını örtmek…

İstanbul Kağıthane’de yaşayan Yeşim Müstecep isimli kadın, 15 yıllık eşi tarafından kapandığı ve namaza başladığı gerekçesiyle şiddete uğradı.

Müstecep, ifadesinde “Yaklaşık 1 ay önce kapanıp, namaza başladım. Ancak eşim bu durum karşısında ‘Neden başını kapattın? Ben seni bu şekilde yanımda dolaştırmam, pis şişko’ diyerek beni aşağıladı. Kötü muamelede bulundu. Döverek yaraladı” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Sefer Müstecep hakkında ‘kötü muamele’ ve ‘basit yaralama’ suçlarından 2 yıl 2 aydan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

 

Dışarı çıkmak…

Konya’da misafirlikten dönen bir çocuk annesi D.E. (32) eşinden “izinsiz dışarı çıktığı” gerekçesiyle eşi tarafından şiddete maruz kaldı. Mahalle sakinlerinin çağırdığı ambulansla hastaneye kaldırılan kadının sağlık durumunun iyi olduğu belirtilirken eşi gözaltına alındı.

Daha önce de eşi tarafından darp edilen D.E. polise verdiği ilk ifadesinde kocasından şikâyetçi oldu. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu