Güncel

Cizre’de kadın dayanışması büyütüldü!

Cizre: 19 Eylül günü çeşitli bölgelerden yola çıkarak Cizre’de bir araya gelen kadınlar kadın dayanışmasını 3 günlük program çerçevesinde kadın dayanışmasını büyüttüler.

Barış için Kadın Girişimi’nin çağrısıyla Yeni Demokrat Kadın’ın da aralarında olduğu çeşitli kadın kurumları dün Cizre’ye varmışlardı. 2. Gün devam eden programda kadınlar sabah 09.00’da Cizre Taziye evi önünde buluşarak 9 günlük sokağa çıkma yasağı süresince katledilenlerin mezarlarına ziyaret gerçekleştirdiler. Katledilenlerin resimlerinin olduğu pankartı açan kadınlar slogan ve zılgıtlar eşliğinde mezarlığa vardılar. Mezarlıkta “Bu topraklarda Nuh’un gemisi ile insanlık geldi, şimdi de kadınlarla barış gelecek” diyen kadınlar yapılan ziyareti katledilenler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşu ile sonlandırdılar.

Ardından çatışmaların yoğun yaşandığı Yasef ve Nur mahallelerine ziyaret gerçekleştiren kadınlar, burada kadınlarla sohbet ettiler. Saat 16.00’da başlayan açıkhava toplantısında 90’lı yıllarda yaşananlara ve özyönetime dair tartışmalar yürütüldü.

Valilik tarafından görevinden alınan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Leyla İmret tarafından da toplantıda konuşma gerçekleştirildi. İmret, Cizre’de 9 gün boyunca kadınların gücüne bir kez daha şahit olduğunu belirttiği konuşmasında dünyaya barışı ancak kadınların getirebileceğini ifade etti.

Cizreli kadınlar, 90’lı yıllara ve bugüne dair anlatımlarda bulundukları konuşmalarının ardından özyönetime dair ise 9 gün boyunca komün yaşamla ayakta kalabildiklerine dikkat çektiler. Açıkhava toplantısının ardından 2. günün programı sona erdi.

Kadınlar Silopili kadınlarla buluştu!

Dün ise 3. gün programı çerçevesinde Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Leyla İmret için Cizre Belediyesi önünde eylem yapan kadınlar, kadınların siyaset yapmasının önüne geçilemeyeceğini belirterek “Leyla İmret’in yanındayız” dediler.

Eylem sonrasında ise kadınlar, devlet tarafından saldırıların yaşandığı Silopi’ye geçtiler. İlk olarak Yılmaz Güney Parkı’nda açıklama yapan kadınlar burada basın açıklaması gerçekleştirdiler. Silopi Belediye Eşbaşkanı Emine Esmer, Görümlü Belediyesi Eşbaşkanı Rabia Tekas ve Nimet Tanrıkulu tarafından gerçekleştirilen açıklamalarda Emine Esmer, Silopi’deki duruma ilişkin aktarımlarda bulundu.

Rabia Tekas ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sistem değişikliğine yönelik konuşmalarını hatırlatarak, “Erdoğan bu ülkede yönetim biçimi değişmiştir dediğinde neden kıyamet kopmuyor da biz özerkliğimizi istediğimizde kopuyor?” dedi.

Kürdistan’da halka karşı topyekun savaş ilan edildiğini hatırlatan Tekas, Kürt halkının mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğine değindi. BİKG’den Nimet Tanrıkulu ise kadınların buluşmasının önemine dikkat çekerek, burada oluşan tanıklıkların batıda anlatılacağı ve sonsuz destek verileceğini söyledi. Kadınlar daha sonra Zap Mahallesi’ne giderek taziye ziyaretinde bulundular; Silopili kadınlarla yaşananlar üzerine sohbet gerçekleştirdiler. Ardından çeşitli illerden Şirnex’e gelen kadınlar, bulundukları illere geri dönmek üzere yola çıktılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu