Güncel

Cizre bodrumunda katledilen kadınlar engellemeye rağmen anılıyor

H. Merkezi: Cizre’de mahsur kaldıkları bodrumda kimyasallarla, benzin dökülerek yakılan ve kurşunlanan, katledilen 150 civarında kişiden Sultan Irmak ve Fatma Demir bugün yapılan etkinliklerle anıldı. Irmak için yapılan anmaya polis saldırısı olurken, Demir için yapılan törende “biz ne köleliği ne de teslimiyeti asla ve asla kabul edeceğiz” denildi.

 

Sultan Irmak için yapılan anmaya saldırı

Cizre’nin Cudi Mahallesi’nde vahşet bodrumunda katledilen Sultan Irmak’ın anmasına polis saldırdı.

KJA’nın çağrısıyla Sultan Irmak’ı anmak için İstanbul’da HDP Bağcılar ilçe binası önünde bir araya gelen kadınların eylemine polis saldırdı. Kadınlara tazyikli su ve biber gazı ile saldıran polisler, ilçe binası önünde zırhlı araçla uzun süre beklediler.

 

“Biz ne köleliği ne de teslimiyeti asla ve asla kabul edeceğiz”

Özel Harekat Timleri  tarafından Cizre bodrumlarında katledilen Fatma Demir için ise memleketi Mardin’in Savur ilçesine bağlı Dêrteyar Mahallesi’nde mevlit verildi. Taziye evinin önünde toplanan kadınlar “Jin jiyan azadî”, “Şehîd namirin” sloganları eşliğinde mezar başına kadar yürüdü. Zılgıt ve alkışlar eşliğinde mezar başına gelen kadınlar ve saygı duruşunda bulundu.

Ardından burada yapılan açıklamada “Devlet, bizlere teslimiyeti ve köleliği dayatmakta. Ancak; biz ne köleliği ne de teslimiyeti asla ve asla kabul edeceğiz. Bizler devletin bu baskıcı ve vahşi katliamlarına karşı tek yürek olup mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu