Güncel

“Cinsel sömürüye dur de kampanyası”

H.Merkezi: “Türkiye’de Suriyeli Çocuklar Cinsel Sömürü için Satılıyor – Buna Suskun mu Kalacaksın?” şeklinde bir imza kampanyası başlatıldı.

Suriyeli kız çocuklarının Türkiye’de taciz ve tecavüze uğramasına karşı bir imza kampanyası başlatıldı.

Çocuğa Karşı Ticari Cinsel Sömürüyle Mücadele Ağı, Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı, Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı ve Çocuk Gelinlere Hayır Platformu olmak üzere 150kurumun bir araya gelerek başlatığıkampanya savaştan kaçarak Türkiye’ye gelmiş kız çocuklarının cinsel sömürüsünün modern kölelik olduğunu dile getirdi. örgütlerbunun insanlık suçu larak tanımlandığını belirtti.

Mahkemelerce de kanıtlanmış olan bu suçun bir daha işlenmemesi, suçluların ve suça ortak olmuş kamu görevlilerinin adaletin önüne çıkarılmaları için çocuk korumayla ilgili yetkilileri görevlerini yapmaya çağırdı.

“IŞİD davasında fuhuş, bomba tozu, terörist geçirmek ve Türk polisi var” başlıklı Hürriyet yazarı Dinçer Gökçe’nin 3 Mart 2015’teki başlıklı yazısına kampanya metninde gönderme yapıldı.

“Haberde kaynak olarak gösterilen dava dosyasının içerisinde yer alan dinlemeler gösteriyor ki Reyhanlı’da bulunan 18 yaşından küçük Suriyeli kız çocukları para karşılığında kamu görevlileri dahil bölgede faaliyet gösteren doktorlar ve diğer görevlilere satılmakta, fuhuş yaptırılmaktadır.

Söz konusu durum yargı dosyalarının dinleme kayıtlarında yer almaktadır, gerçekleri kontrol edilmemiş bir dedikodu değildir!” denilen kampanya metninde olaya ilişkin devletin kimi kurumları öreve çağrıldı.

Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Basın Konseyi, Türk Tabipler Birliği, Türkiye Barolar Birliği, Afet ve Acil Durum Yönetimi greve çağrıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu