Güncel

Cinsel istismar ve tecavüzü aklayan yasaya karşı bir ses de Zürih’den!

Zürih: Tecavüz ve cinsel istismarı aklayan yasa tasarısının iptal edilmesi için mücadele eden kadınlara bir ses de Zürih’teki kadınlardan geldi.

16 Kasım günü TBMM Genel Kurulu’na sunulan ve oy çokluğunun yakalanamaması nedeniyle 22 Kasım günü tekrar Genel Kurul’a getirilen tecavüz ve cinsel istismarı aklayan yasa tasarısı kadınların tepkisi sonucu geri çekilmişti. 22 Kasım’a kadar binlerce kadın çeşitli illerde sokağa çıkarak yasa tasarısına karşı çıkarken eylemler “Geri çekmek yetmez, iptal edilsin” denilerek sürdürülüyor.

 

İsviçre’nin Zürih şehrinde ise Yeni Kadın’ın çağrısı ile eylem yapıldı. Eylemde enternasyonal kadınlara dayanışma mesajı gönderildi. “Tecavüz yasallaştırılamaz” yazılı pankart ile saat 18.00’da başlayan eylemde sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganları atıldı. Bir saat boyunca süren eylemde Yeni Kadın MYK’sı tarafından hazırlanan Almanca bildirilerin dağıtımı da yapıldı. Kitlenin ilgisinin yoğun olduğu eylem, 25 Kasım’da Münih’te Banu Büyükavcı için yapılacak mitinge çağrı ile sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu