Güncel

Cinsel Şiddete Karşı Kadın Konferansı tamamlandı

İstanbul: Cinsel Şiddete Karşı Kadın Konferansı’nın 4. ve son oturumunda forum yapıldı. İki gün boyunca yapılan tartışmaların daha derinleşebilmesi için yapılan forumda kadınlar ilk olarak kadın beyanının esas alınmasındaki yorum farklılıklarını ortadan kaldırabilmek için soru-cevap yöntemini kullandı.

Forumda ilk olarak Melek Özman, kadınların yalan söylemiş olma ihtimalini nasıl yorumlamak gerektiğine vurgu yaptı. Özman, “Diyelim kadınlar yalan söylüyor. Bu durumda bile ne değişir? Kadın yalan söylediğinde bile erkekler mağdur olmuyor ki, biz neden bu ihtimali düşünüp erkekle empati yapıyoruz?” diyerek kafalarda bu ihtimalin sürekli bir soru işaretine dönüşmemesi gerektiğini vurguladı.

Ardından söz alan Av. Deniz Bayram ise bu ilkeyi savunmanın bir taraf olmak anlamına geldiğini söyledi. Bayram, ispatı kadından beklemenin, onu daha da zedeleyeceğini de söyleyerek; “Soruşturmak kısmında kadını sorgulamak yerine kadının süreci sağlıklı atlatabilmesi için güçlendirmeye yoğunlaşmak gerekir dedi”

Son olarak YDK adına söz alan Rahime Karvar ise karma örgütlerde ezen konumda olan erkeklere karşı kadınların verdiği mücadelenin bir anlamda ‘iki çizgi mücadelesi’ olduğunu vurguladı. Karvar “Hangi kurumda böyle bir sorunla karşılaşılırsa, o kurumun (varsa) kadın komisyonlarıyla, yoksa kadın örgütleriyle birlikte soruna müdahale etmek gerekir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Daha sonra salonda bulunan kadınlar söz alarak tartışmaları derinleştirdi. Ortaya çıkan fik,irlerden bazıları ise şöyle; şiddet gerçekleşmeden önce ve sonra kendini savunmanın yollarını öğrenmek, öz savunma tartışmalarını sürdürmek, örneğin çığlık atmayı öğrenmek, kurtarıcı konumdan çıkıp hissedilen gücü kolektif güce dönüştürmeyi başarmak, alanlarda düzenli atölyeler düzenlemek…”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu