Güncel

Çanakkale’de 8 Mart etkinlikleri

8 Mart çalışmalarımızı bu yıl Çanakkale HDK Kadın Komisyonu’yla birlikte örgütleyerek Çanakkale Kadın Platformu’nda yer aldık. YDG 6. Konferansı sırasında alınan kararların ışığında örgütlediğimiz bu süreçte çevremizdeki genç kadınların evlerine ziyaretler gerçekleştirdik.

8 Mart hazırlıklarını ve politikamızı tartışmak üzere 4 Mart günü düzenlediğimiz kahvaltıya davet ettik. Kadın arkadaşlarla biraraya geldiğimiz kahvaltıda, 8 Mart sürecinde en önemli şeyin, mücadelenin kendi kimliğimizi tanımaktan geçtiğinin daha fazla farkına varmak ve çevremizdekilerin farkına varmasını sağlamak olduğundan bahsettik. Sonrasında LGBT bireyler hakkında önyargılarımız, kadın mücadelesi ve kadının özgürlüğünün örgütlü mücadelemizle var olacağı üzerine nitelikli tartışmalar yürüttük. 8 Mart mitingine ve platformla yapacağımız etkinliğe davet ettik.

Pazar yerinde Çanakkale Kadın Platformu olarak gerçekleştirdiğimiz bildiri dağıtımı sırasında emekçi kadınlarla sohbet ederek, 8 Mart’a çağrıda bulunduk. YDG’li kadınlar olarak Çanakkale’nin merkezi yerlerinde bildiri ve broşür dağıtarak genç kadınları 8 Mart’ta alanlara çağırdık.

8 Mart günü 09.00’da KESK’li kadın arkadaşımızın patronu tarafından işyerinde uğradığı taciz ve mobbing ile ilgili olan mahkemesine destek amaçlı düzenlenen açıklamada Kadın Platformu olarak yer aldık.

Saat 12.00-13.00 arasında Erkan Yavuz Sanat Tiyatrosu’nda kadın mücadelesi üzerine HDK içerisinde yer alan kadın arkadaşımızın çektiği belgesel gösterimini gerçekleştirdik.

13.00’da Halk Bahçesi’ne geçerek, çeşitli etkinliklerde bulunduk. Bir köşede kadın şairlere ait şiir dinletisi yapıldı. Tecrit koşullarında şehit düşen Güler Zere, Suzan Zengin; havan topuyla bedeni parçalanan Ceylan Önkol, nefret suçlarından yaşamını yitiren kadınlar, bedenini ateşe veren Evrim Demir, kimyasal silahla katledilen Gülistan Koç, “namus” adı altında katledilen Güldünya Tören, tecavüze uğrayıp öldürülen barış gelini Pippa Bacca, bedenini halka armağan eden Yasemin Çiftçi ve İstanbul selinde ihmal sonucu ölen 5 kadının adlarını kartonlara yazarak temsili mezarlık oluşturduk.

Bunun içeriğine dair bilgi vererek bu kadın ölümlerinin birleştiği ortak noktanın erkek egemen sistem ve devlet olduğuna dikkat çektik.

Roboski’de katledilenlerin annelerine ve cumartesi annelerine mektuplar yazdık. Hava koşullarından dolayı Halk Bahçesi’ndeki etkinliğimizi erken bitirmek zorunda kaldık.

Saat 17.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda miting için biraraya geldik. Biga’dan gelen arkadaşlarımızla birlikte “BIJİ 8’Ê ADARÊ ROJA JINEN KEDKARA CIHANÊ!” ve “KÖLE DEĞİL, GÖĞÜN YARISIYIZ” yazılı pankartımızla alanda yer aldık. Sloganlarımız ve halaylarımızla miting son buldu.

Çanakkale YDG’Lİ Kadınlar

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu