Güncel

Bursa’da 8 Mart etkinlikleri

Bursa: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde, emekçi kadınlar alanlara çıkarak kadınlara yönelik tüm saldırılarına, katliamlarına ve gasp edilen hakları için birçok eylem ve etkinliklerle örgütlü mücadele çağrısı yaptılar.

Ferhan Yeşil Yalnız Değildir!

İlk eylem KESK’li Kadınlar tarafından Gürsu Belediyesi binası önünde saat 10.30’da yapıldı.  Kadınlar AKP’li Belediye Başkanı tarafından Tüm Bel Sen üyesi olan Ferhan Yeşil’in işten çıkarılmasını protesto ederek Yeşil’e sahip çıktılar. KESK üyesi kadınlar, Yeşil’in yüzünün olduğu maskeler taktı ve “KESK’li Kadınlar” pankartı açtı. Burada basın açıklaması Tüm Bel-Sen şube sekreteri Sevgi Bağcılar tarafından okundu. Bağcılar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün tarihsel sürecini değinerek  Ferhan Yeşil’in yaşadıklarını dile getirdi: “bugünde halen ülkemizde biz kadınların büyük bölümü esnek, sigortasız, düşük ücretlerle ve örgütsüz çalışıyoruz. Bursa ‘da KESK’e bağlı TÜM BEL SEN üyesi ve Gürsu Belediyesi Kültür Evin’de çalışan Ferhan YEŞİL arkadaşımız önce isteği dışında bu görevinden alınarak ruhsat biriminde görevlendirildi. Bir süre sonra AKP’li olan Belediye Başkanı tarafından odasına çağırıp, o da kapısı da kilitlenerek zorla emeklilik dilekçesi imzalatılabiliyor”

Eylemde  “Güvenceli iş insanca yaşam istiyoruz!” “KESK’li Kadınlar yalnız değildir!”,  “Yaşasın örgütlü mücadelemiz!” sloganları atıldı.

KESK’li Kadınlar iş bıraktı

8 Mart resmi tatil ilan edilsin!” pankartının açıldığı ikinci eylemde KESK’li Emekçi Kadınlar iş bırakarak Ünlü Caddesi’nde bir araya geldi. Burada “Yaşasın Örgütlü mücadelemiz!”,  “Cinsel Sınıfsal Sömürüye Son!” sloganlar, alkışlar ve zılgıtlarla Orhangazi parkına yürüdüler. Bura da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Kadın Platformu adına Gülşen Günay tarafından bir basın açıklaması okundu. Açıklama da “Biz kamu emekçisi kadınlar, kamu hizmetlerinin özelleştirdiği, esnek-kuralsız, güvencesiz, performansa dayalı çalışmanın yaygınlaştığı, iş yükümüzün her geçen gün arttığı bir ortamda torba yasa, SS GSS ve KHK’ler ile düşük ücret ile çalışmaya zorlanmakta ve işsizliğe mahkum edilmek istenmekteyiz” denildi.

Bursa Kadın Platformu da Stadyum önünde toplanarak Orhangazi Parkı’na kadar bir yürüyüş eylemi gerçekleştirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu