Güncel

Bu şiddet “güzel”, “medyatik” olduğu için değil, kadın olduğu için!

Amedli Mutlu Kaya geçtiğimiz günlerde evinde vuruldu. Mutlu şu an yoğun bakımda ve ölümle pençeleşiyor. Mutlu’ya yönelik bu saldırının ardından aralarında eski sevgilisinin de bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı, 1 kişi tutuklanırken geri kalan 3 kişi aynı gün serbest bırakıldı.

Buraya kadar kadınlarla aynı “kaderi” paylaşan Mutlu, diğer kadınlardan bir derece daha şanslıydı. Çünkü o; bir ses yarışmasına katılmış, ünlü bir şarkıcının “veliahtı” ilan edilmiş, yarışmada birinci olmuştu. Bu yüzden de eline “malzeme” geçen erkek egemenliğinin gizli-açık savunucusu burjuva medya timsah gözyaşları eşliğinde Mutlu’yu gündem yapmıştı.

Hele bir de “töre” demişlerdi kadınların her gün her an yaşadığı/yaşayabileceği bu şiddetin adına! Tam reytinglik!

 

İkiyüzlüsünüz!

Bizler kadına yönelik şiddeti “malzeme” olarak ele alan, Mutlu’nun güzelliği üzerinden “bu güzelliğe nasıl kıydınız” minvalinde paylaşımlarla bu şiddeti gündemleştiren erkek egemenliğinin ikiyüzlülüğünün artık midemizi bulandırdığını söylemek istiyoruz.

Çünkü bu zihniyet; aynı zamanda genç bir kadının kendi hayatına dair aldığı kararın, attığı adımın karşısında onun canını alacak hakkı erkeklere veren zihniyetin ta kendisidir.

Nasıl ki, canımızı hala yakan Özgecan’ın katledilmesini “masumiyet” üzerinden vererek; “masum olmayan” kadınların ölümü hak edebileceği algısını meşrulaştırmaya çalıştıysa; bugün de Mutlu’nun güzelliği, “medyatikliği”, üzerinden bu şiddeti gündemleştirmiş ve bu şiddetin kökenindeki erkekliği gizlemeye çalışmıştır.

Hayır!

Mutlu güzel, “medyatik” olduğu için değil kadın olduğu için vuruldu!

Kadın katilleri, düşmanları bu ülkede paşa paşa gezdiği için vuruldu!

Kadınların “tehdit alıyorum” çığlıkları karakollar, savcılıklar, mahkemeler tarafından duyulmazlıktan geldiği için vuruldu!

Bu yüzden de hem bu şiddete hem de erkek egemenliğinin ikiyüzlülüğüne isyanımız var.

Diren Mutlu! Diren, kadınlar seninle!

 

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu