Güncel

Brezilya’da “eşcinsel dönüştürme terapisi”ne karşı binler sokakta: “Bir hastalık değil”

Brezilya’da binlerce kişi, psikologların eşcinselliği hastalık olarak nitelendirip “eşcinsel dönüştürme terapisi” uygulamasının onaylanmasını protesto etti.

Brezilya’da Federal Yargıç Waldemar de Carvalho, 1999’da Federal Psikoloji Konseyi’nin “eşcinsel dönüştürme terapisi” adı altında uygulanan terapileri yasaklayan kararını geçersiz kılmıştı. “Eşcinselliği bir hastalık olarak” kabul eden karar, 2016’da “eşcinsel dönüştürme terapisi” uyguladığı için lisansı iptal edilen Rozangela Justino adlı Evanjelik Protestan psikoloğun başvurusu üzerine açılan davanın sonucunda verilmişti. Brezilya’nın Sao Paulo kentinde bir araya gelen binlerce kişi bu homofobik kararı protesto etti.

Kaos GL’de yer alan habere göre eylemde Lady Gaga’nın “Born This Way” şarkısı söylenerek “Bir hastalık değil!” sloganı atıldı.

 

Psikoloji Konseyi: Terapi insan psikolojisi için çok tehlikeli

Protesto gösterisinin düzenleyicilerinden Carlos Daniel, kararın küçük bir şey olmadığına dikkat çekerek şöyle konuştu: Brezilya’da her gün bu tür düşünceler bizi öldürüyor, insani olmayan bir muamele görüyoruz, herkese var olduğumuzu ve geleceğimizin bizim olduğumuzu göstermek zorundayız.

Federal Psikoloji Konseyi de bir bildiri yayınlayarak, kararın “eşcinsel onarım terapilerinin” insan psikolojisi için çok tehlikeli olduğuna dikkat çekerek şu şekilde konuştu: “Bu çağda, eşcinselliği bir bozukluk ya da sapıklık olmadığını tekrar tekrar söylemek zorunda kalıyoruz. Psikolojisi acı, önyargı, hoşgörüsüzlüğü ve dışlamayı teşvik eden bir araç olmayacaktır.”

Brezilya’nın popüler şarkıcılarından Ivete Sangalo, Instagram’da “Asıl hastalar büyük saçmalıklara inananlardır” mesajını paylaştı.

Öte yandan yargıç protestoların ardından kararının yanlış anlaşıldığını ve eşcinselliğin bir hastalık olduğuna inanmadığını söyleyen bir yazı yayınladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu