Güncel

“Bombalar hayatımıza düşüyor!”

İstanbul: Barış İçin Kadın Girişimi, dün Galatasaray Lisesi önünde Ankara Katliamı’nda katledilenleri andı; “Bombalar hayatlarımıza düşüyor! Kadınlar barışta ısrarcı!” diyerek barış için ses çıkarma eylemi ile beraber oturma eylemi gerçekleştirdi.

Yeni Demokrat Kadın’ın da katılımcı olduğu eylemde “Bombalar hayatlarımıza düşüyor! Kadınlar barışta ısrarcı!” pankartı açıldı ve katliamda katledilen kadınların fotoğrafları yer aldı. Katledilenlerin hikayelerinin anlatıldığı eylemde hazırlanan ses çıkarma aletleriyle barış için ses çıkarıldı.

Eylemin ardından Kürtçe ve Türkçe basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasında, Ankara Katliamı ile birlikte barış istemenin, mutlu bir ülke hayalinin bedelinin ne denli ağır olduğuna dikkat çekilerek “Barış isteyen, eşit ve adil bir şekilde birlikte yaşamak isteyen insanlar sadece Ankara’da bombalanmakla kalmadı. Varto’da, Silvan’da ölü bedenleri çırılçıplak sergilendi, panzerlerin arkasında sürüklendi. Cizre’de, Silopi’de sokakta oyun oynayan çocuklar keskin nişancılar tarafından vuruldu” denildi.

Sokağa çıkma yasakları, sosyal medya kısıtlamaları ve yayın yasaklarıyla, barışın sesinin, kadınların zılgıtlarının hapsedilmeye; ölümlerle, kurşunlarla susturulmaya çalışıldığına dikkat çekilirken bombacıların listelerinin ellerinde olmasına rağmen bombacıları yakalamayan devletin ellerinde hiçbir kanıt olmamasına rağmen ev baskınları yaparak insanları öldürdüğü belirtildi.

Açıklama şu şekilde sona erdi: “Bizi öldürenlere ve öldürülmemize göz yumanlara inat, sokağa çıkma yasaklarınıza, bombalarınıza, katliamlarınıza, kaldırmak zorunda bırakıldığımız bunca cenazeye rağmen biz kadınlar barış için sokaklarda olmaya, mücadele etmeye, ses çıkarmaya devam edeceğiz.”

Basın açıklamasının ardından kadınlar oturma eylemlerini sona erdirdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu