Güncel

Biz Bu Oyunu Gördük! Seyirci Kalmayacağız!

LGBT Örgütleri Avcılar’da trans kadın Seda’nın darp edilmesi ve sonrasında ölmesi nedeniyle basın açıklaması yayınladı. Nefret çığırtkanlıklarının nefret suçlarına yol açtığının bir kez daha gözlemlendiğini dile getiren LGBT örgütleri “Biz bu oyunu gördük!, Seyirci Kalmayacağız!” başlığıyla bir basın açıklaması yayınladı.

nefretme

Biz Bu Oyunu Gördük! Seyirci Kalmayacağız!

İstanbul Avcılar’daki Meis Sitesi yakınlarında beş gün önce darp edilmiş bir şekilde bulunup Bakırköy Devlet Hastanesi’ne kaldırılan trans kadın Seda (B.Ü.) 10 Mart günü yaşamını yitirdi. Başımız sağolsun!

Nefret çığırtkanlıklarının polis tarafından ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmesi, sonrasında aynı polisin fuhuş suç olmadığı halde ve Meis Sitesinde oturan translara fuhuş yaptıkları gerekçesiyle gözaltı ve sonrasında kabahatler kanuna göre para cezaları kesilmesi, evlerinin mühürlenmesi Avcılar’daki trans kadınları açık hedef haline getirdi. 

Trans vatandaşların barınma hakkı gasp edilemez!
Meis Sitede oturan bir grup, “hayatımızda travestileri istemiyoruz” diye nefret çığırtkanlığı yapmaları üzerine 3 Ekim 2012’de Avcılar’da hayata geçirildi. “Mahalle sakinleri” ve polis işbirliğiyle gerçekleşen operasyonda 15 trans vatandaş seks işçiliği yaptıkları gerekçesiyle evlerinden gözaltına alındı.
6 Kasım 2012’de Meis Sitesinde oturan trans kadınların evleri mühürlendi.

Translara kelle vergisi kesilmesine son verilsin!
Ev baskınlarıyla gözaltına alınan translardan on ikisine “Kabahatler Kanunu”ndan 169 TL para cezası kesilirken, üç trans da “fuhuşa aracılıktan” savcılığa sevk edildi.
Trans varoluş suç değildir! Kabahatler Kanunu ile translara kelle vergisi kesilmesine son verilsin!

“Nefret Cinayetlerine Sessiz Kalma! Suça ortak olma!”
Meis Sitesindeki Transfobik Saldırılar can almaya başladı. “Avcılar’da travesti istemiyoruz” diyerek başlayan süreç bir trans kadının canını aldı! Trans cinayetleri politik cinayetlerdir. Katilleri Biliyoruz! Katiller sadece; silahı, bıçağı tutanlar değildir. Katil, trans bireyleri temel hak ve özgürlüklerinden mahrum bir şekilde yaşamaya zorlayan sistemdir. Bu sorunları çözmek için çaba göstermeyen ve bu cinayetlere sessiz kalan, yasal düzenlemeler yapmayan yetkililer de kişiler de katildir! 

Hebun Diyarbakır LGBTT Derneği
Kadın Kapısı
Kaos GL Derneği
Lambdaistanbul Derneği
İstanbul LGBTT Derneği
Pembe Hayat LGBTT Derneği
Siyah Pembe Üçgen Derneği
SPoD

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu