Güncel

BES: “Özgecan’ın hesabını soracağız!”

İstanbul: Büro Emekçileri Sendikası (BES) İstanbul 3 No’lu Şube üyesi emekçiler, Özgecan Aslan’ın katledilmesine işyeri önlerinde yaptıkları eylemlerle tepki gösterdiler. Siyah giyinerek ve siyah kurdeleler takarak işbaşı yapan büro emekçileri, tepkilerini Anadolu Yakası’nda 6 ayrı işyerinde yaptıkları eylemlerle dile getirdiler.

Bostancı Vergi Daireleri Kompleksi ve Pendik Vergi Daireleri Kompleksi önünde saat 11.30’da, Anadolu Adalet Sarayı C Kapısı önünde saat 12.30’da, Ümraniye Vergi Daireleri Kompleksi, Ümraniye Sosyal Güvenlik Merkezi ve Pendik Sosyal Güvenlik Merkezi önünde saat 13.00’da büro emekçileri yaptıkları kitlesel eylemlerle katliamı lanetlediler. “Yasta Değil İsyandayız! Özgecan’ın Hesabını Soracağız!” pankartı açan büro emekçileri, “Özgecan’ın katili, kadınlara yaşamı dar etmeye çalışan siyasi iktidar ve kapitalist sömürü düzenidir” dediler. Yapılan açıklamalarda “Her yönüyle çürümüş, kokuşmuş ve yolsuzluk batağına batmış kapitalist dünya düzeni, çocuklarımıza uyuşturucudan ve geleceksizlikten başka bir şey sunamamakta, kendi sefil çıkarları uğruna insanlığa savaşlardan, ölümden ve yoksulluktan başka bir şey vaat edememektedir. İşte düzenin bu yozlaşmışlığı ve kirli doğası üzerinden ayakta duran siyasi iktidardan beslenenler, 6 yaşındaki çocukla evlenilebileceğine, annelerinin diz üstü etek giymesinden dahi tahrik olunabileceğine, kadının çalışmasının caiz olmadığına, çalışan kadının fuhuşu özendireceğine dair pervasızca açıklamalar yapmaktadırlar. Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren ve siyasi iktidar tarafından açık destek gören İŞİD çetesinin kadın pazarları kurarak kadınları köleleştirmesi ve satışa çıkarması, gerçekte bu zihniyetin ürünüdür. Kız çocuklarını bile cinsel obje olarak gören bir zihniyet, tacizi, tecavüzü ve kadın cinayetlerini meşru göstermekte, tecavüzcüyü değil “mini etek” giyen kadını hedefe koymakta, dahası tecavüze uğrayan kadını tecavüzcüsüyle evlendirmeye kalkabilmektedir” denilirken, katliamı “her yerde oluyor” gibi ifadelerle meşrulaştırmaya çalışan AKP yandaşlarının açıklamalarına da tepki gösterdiler.

Yapılan açıklamalarda “AKP’nin 13 yıllık iktidarında kadına dayatılan annelik oldu, 3 çocuk oldu, kürtajın yasaklanması oldu, hamileyken sokağa çıkamamak oldu, “örtüsüz kadın perdesiz eve benzer” oldu, “annenin diz kapağının üstü tahrik eder” oldu, “6 yaşında evlenilebilir” oldu, kahkaha attığı için iffetsiz oldu, kadın erkek eşitliği fıtrata ters oldu” denilen açıklamalarda “Kadınlara ya erkeğin kölesi olup itaat edeceksin ya da etmezsen erkek tarafından tecavüz edilmeyi, dayak yemeyi, öldürülmeyi hak edeceksin deniliyor. Erkeğe kadın üzerinde mülkiyet hakkı veren bu düzen, kadınıyla erkeğiyle; işçilere, emekçilere, gençlere, köylülere yoksulluktan, işsizlikten, sefaletten başka bir verebileceği bir şeyi olmayan, çürümüş bir düzen” olduğu dile getirildi.

“Yasta değil isyandayız”, “Kadın cinayetleri durdurulsun”, “Katillerden hesap sorulacak” sloganlarının atıldığı eylemler “Bu çürümüş düzene, AKP’nin kadın düşmanı politikalarına karşı, kadınıyla erkeğiyle tüm emekçiler ayaktayız; tecavüz insanlık suçudur, tecavüze karşı ayaktayız; Özgecan’ı yakan gericiliğe ve bu gericiliği besleyen kokuşmuş sömürü düzenine karşı ayaktayız!” denilerek bitirildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu