Güncel

Bayramda bile görülmeyen depremzedeler

Van’ın Erciş İlçesi’nde kurdukları barakalarda bayramı geçiren depremzedeler, soğuk ve yağışlı havada daha fazla mağdur olurken, Cumhurbaşkanı ve diğer yetkililerin, ilçede sadece göstermelik Çadır Kentlerde görüntü verdiğine dikkat çekerek, asıl mağdurların ise görmezden geldiğine dikkat çekti.

Van’ın Erciş İlçesi’nde meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremden sonra kurdukları barakalarda yaşam mücadelesi veren depremzedeler, bayramı barakalarda ve soğuk havada geçirdi. Özelikle kenar mahallelerde kalan ve çok zor şartlarda kalan depremzedeler, Erciş’te yaşamın sadece Cumhurbaşkanı ve bakanların poz verdiği çadır kentten ibaret olmadığını belirterek, yetkililerin kendilerini görmezden geldiğini dikkat çekti. Şuana kadar hiçbir yetkilinin yüzünü görmediğini belirten Yeşilova Mahallesi sakinlerinden Salih Terim, şuana kadar kendilerine “geçmiş olsun” diyen bile olmadığını belirterek, “Deprem sırasında oğlumu yaralı olarak kurtardım ve olmayan imkanıma rağmen duyarlı komşularımın yardımı ile her gün pansumana götürmek zorunda kalıyorum. Defalarca Erciş kaymakamlığına müracaatta bulunmama, rağmen henüz yetkililerden hiçbir cevap alamadım. Yani burada sanki deprem sadece çadır kentten ibaret olarak görünüyor. Kimse bizim halimizi sormuyor. Bu barakalarda bu soğukta ölüp gideceğiz. Artık birileri sesimizi duymalıdır” dedi.

‘Girilemez’ rapora rağmen evinde oturuyor

Çadır verilmediği için kendi imkanıyla kurduğu barakada yaşadığını belirten İshak Altay ise, “Gelen yetkililer futbol sahasında bulunan Çadır Kentlere gelip basına poz veriyor. Her
şeyin güllük ve gülistanlık olduğunu gösteriyorlar. Oysa normal yaşam öyle değildir. Özelikle Yeşilova Mahallesi kaderine terk edildi, cezalandırılıyoruz” dedi. Soğuk hava nedeniyle çocuklarının hastalandığını dile getiren Altay, artık çözüm bulunmasını istedi.

Evine “girilemez” raporu verilmesine rağmen çadır olmadığı için evinde kaldığını dile getiren Haşim Çelik ise, yaşam mücadelesi verdiklerini kaydetti. Çelik, başlarına bir şey gelmesi durumunda yetkililerin sorumlu olacağını söyledi.

 

Kaynak: DİHA

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu