Güncel

Bangladeş’te çoğu kadın, 120 işçi katledildi

bangladeş yangın

 

Hafta sonu, Bangladeş’in başkenti Dakka’da yeterli güvenlik önlemlerinin bulunmadığı, elektrik tesisatının kötü olduğu ve işçilerin aşırı kalabalık koşullarda çalıştığı tekstil fabrikasında çıkan yangında 120 işçi öldü. Hafta sonu meydana gelen ve dört ayrı konfeksiyon atölyesinin bulunduğu 12 katlı binada çıkan yangında ölen işçilerin çoğunluğu kadınlardan oluşuyor.

Ülkemizde de yabancı olmadığımız, işçilerin üzerlerine kilit vurulması ve yangın çıkışının olmaması işçilerin yaşamına mal olurken işçiler ölenler için adaletin yerine getirilmesi ve fabrika sahiplerinin cezalandırılması istemiyle sokağa aktı.

26 Kasım günü gerçekleştirilen ve binlerce kişinin katıldığı protesto gösterileri nedeniyle yüzlerce fabrika kapalı kaldı. İşçi ölümlerine isyan eden işçiler, Dakka’nın banliyölerinden, sanayi bölgesi Ashulia’da yollara barikat kurdu ve fabrika ve taşıtlara taşlarla saldırdı.

Başkent dışında Tazreen Moda fabrikasında çalışan binlerce tekstil işçisi de gösteri düzenleyerek iyi çalışma ve güvenlik koşulları talep etti.

Hazır giyim sektörünün ihracatının yüzde 80’ini oluşturduğu ve Çin’in ardından bu alandaki ikinci büyük ülke olan Bangladeş’te 4.500 dolayında tekstil fabrikası bulunuyor ve bu fabrikalarda sık sık yangın meydana geliyor. Ülkede sendikalar, daha önce birçok kez fabrikalarda gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığı ve işçilerin uygun olmayan koşullarda çalıştırıldığı konusunda şikayetçi olmuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu