Güncel

Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde askeri düzen

kadin_tutsakBakırköy Kadın Kapalı Hapishane’de tutuklu bulunan kadınlar, İHD İstanbul Şubesi’ne gönderdikleri başvuru dilekçesinde yaşadıkları hak ihlallerini anlattı. Kadınlar, “Açık görüş yerinde bizlere tam bir askeri düzen dayatılmaktadır. Newroz günü ateş yaktığımızda onlarca gardiyan müdür ellerinde hortumla havalandırmaya girip üzerimize saldırdı. Arkadaşlarımız darp edildi” dedi.

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishane’de tutuklu bulunan kadınlar, son zamanlarda cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’ne başvuru dilekçesi gönderdi. 23.03.2016 tarihli dilekçede kadınlar, durumun incelenmesi ve sorunların çözülmesi için acil heyet talep ederek, uzun zamandır bulundukları cezaevi idaresi tarafından hak ihlallerine maruz kalmakta olduklarını belirtti. Kadınlar, hak ihlallerinin fiili saldırıya kadar vardığını ifade etti.

‘Açık görüşte askeri düzen dayatılmakta’

11.03.2016 tarihinde hem ailelerin hem de tutukluların onlarca gardiyan tarafından tehdit ve müdahaleye maruz kaldığı belirtilen dilekçede, “Açık görüş yerinde bizlere tam bir askeri düzen dayatılmaktadır. 21.03.2016’da da Newroz’u kutlamak için havalandırmada her yıl yaptığımız gibi ateş yakıp günü kutlama halindeyken onlarca gardiyan, müdür ellerinde hortumlarla havalandırmaya girip üzerimize saldırdılar. Kimi arkadaşlarımızı darp ettiler” denildi.

‘1. Müdür Nedim Elbistan diyalog zeminlerini ortadan kaldırmakta’

Yaşanılan hak ihlalleri karşısında sorunların konuşulacağı muhatabın bulunmadığına belirtilen dilekçede, “Alana gelen 1. Müdür Nedim Elbistan hiçbir şekilde görüşmemekte, tüm diyalog ve konuşma zeminlerini ortadan kaldırmaktadır. Bundan kaynaklı acil olarak bir heyetin gelip durumu yerinde inceleyip, sorunların çözümüne yardımcı olmasını talep ediyoruz” diye belirtildi.

Kaynak: Jinha

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu