Güncel

ATİK Tatil Kampı’nda Yeni Kadın’dan çalışmalar: “Birlikte Güçlüyüz!”

Yeni Kadın, ATİK 31. Tatil Kampı'nda kadın mücadelesine dönük eğitim çalışmaları gerçekleştirdi.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu’nun (ATİK) geleneksel olarak yaptığı tatil kampının 31’incisi Avusturya’da gerçekleştiriliyor. Kampta yer alan Yeni Kadın ise öznel çalışmalarını sürdürüyor. Başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere kadın mücadelesini tartışan kadınlar, çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri paylaştılar:

“Yaşanan pandemiye rağmen 250’nin üzerinde katılımın sağlandığı bu kampta da çeşitli siyasi ve kültürel etkinlikler ve geziler gerçekleştirildi.
Yeni Kadın ise; kampa katılan kadın arkadaşlarla gerçekleştirdiği tanışma toplantısında, kadınların yürüteceği kamp programını kolektifin talepleri doğrultusunda belirledi.

Yapılan ilk sohbet toplantısında, her kadın arkadaş pandemi sürecini kendi özgülünde nasıl deneyimlediğini ve çıkarttığı sonuçları paylaştı. Oldukça önemli deneyimlerin paylaşıldığı ilk toplantının sonunda ise ikinci buluşma için, konuyu pandemi sürecinde dünya genelinde yükselen kadına yönelik şiddet ve kadın katliamları ile birlikte İstanbul Sözleşmesini gündeme alma kararı aldı.

Kampın ikinci hafta başında gerçekleştirilen üçüncü toplantıda, pandemi sürecinde batı Avrupa’da yükselen kadına yönelik şiddet ve kadın katliamlarının nedenlerini ve İstanbul Sözleşmesini tartıştılar.

Bu toplantının sonunda Çarşamba günü Türkiye’de gerçekleştirilecek hükümet toplantısında, İstanbul Sözleşmesinin tartışmaya açılması beklendiğinden hep birlikte video çekimi yaparak Türkiye’deki kadınlarla dayanışma kararı alındı. Çarşamba günü yapılan video çekimiyle 31. kampımızda kadın etkinliklerimize son verildi.
Aynı günün akşamı, 2015 Yunanistan kampında 5 Ağustos’ta yaşanan trafik kazasında, ölümsüzler kervanına uğurlanan Ayfer Ceren Karatepe ve babası Mazlum yoldaş için Yeni Demokratik Gençlik’in (YDG) tertiplediği anma etkinliğinde, kadınlar da yer alırken, yine aynı akşam ATİK Haber Merkezi’nin (AHM) hazırladığı Müslüm Elma ile canlı yayını da hep birlikte izlediler.
8 Ağustos Cumartesi günü sona erecek olan kampta, kadınlar kazandıkları yeni deneyimleri alanlarında paylaşacaklarını ve pratiğe geçireceklerini belirttiler.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu