Güncel

Arîn’den Kader’e isyanı 25 Kasım’da sokaklarda büyütme çağrısı

“Reyhaneh biziz, biz Arîn’iz” şiarıyla İzmir’de 25 Kasım çalışmalarımıza başladık.

25 Kasım’da “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde kadınlara her türlü şiddete karşı mücadele çağrısı yaparak, kadınları sokağa çağırdık.

11 Kasım’da “Reyhaneh Biziz, biz Arin’iz” şiarlı 25 Kasım çalışmalarımıza başladık. 25 Kasım için kadınları sokağa çıkmaya çağırdık. Bu yıl çalışmalarımıza Konak’ta stant açarak ve 25 Kasım’a dair çıkardığımız bildirileri dağıtarak başladık. IŞİD çetelerine karşı bedenini silah yapan Arîn Mîrkan, İran’da direnişin simgesi olan Reyhaneh, “Vardır her namlunun ucunda bir yaşam ateşi” diyerek büyük düşlerin serüvencisi olan Kader Ortakaya ve daha birçok kadının fotoğraflarından oluşan sergi ile açılan standa, ilgi büyüktü. Standda Kürtçe ve başka dillerde çalan kadın türkülerine kadınların ilgisi yoğundu.

25 Kasım’a bildirinin yanı sıra dövizlerle çağrı yaptık. Kadınlarla 25 Kasım üzerine sohbetler ettik. 12 Kasım günü ise çalışmalarımıza, hem Ege Üniversitesi’nde hem de Konak’ta fotoğraf sergisi yaparak devam ettik.

Standımızda Türkçe-Kürtçe kadın türküleri eşliğinde 25 Kasım’a çağrı bildirilerimizi dağıttık.

Fotoğraf Sergisine kadıların ilgisi büyüktü

Gezi İsyanında barikatın en önünde simgeleşen kadınlardan, Kobanê’de IŞİD çetelerinin zulmü karşısında direnen ve göç eden kadınların yer aldığı fotoğraf sergisinde şiddet karşında direnen kadınlara değindik.

Aynı zamanda Kobanê’de IŞİD çetelerine karşı bedenini feda eden Arîn Mirkan’ı, Kobanê’de özgürlüğe koşarken düşleri yarım kalan Kader’i ve İran’da zindandaki tavizsiz direnişle hafızalarımıza kazınan Reyhaneh’in fotoğraflarının da yer aldığı sergi; kadınların yoğun ilgisiyle karşılandı.

Ege Üniversitesinde yaptığımız çalışma; genç kadınlarla buluşma açısından verimli geçerken, standımıza yönelik bir erkeğin taciz eden bakışlarından rahatsız olduk ve duruma müdahale ettik. Müdahalemiz sonrasında adamı; “Ben rektörden görevliyim, astsubayım, rahatsız oluyorsanız gidin ÖGB’ye şikâyet edin” vb ipe sapa gelmez sözlerine rağmen standın çevresinden uzaklaştırdık.

Standımızda, 25 Kasım günün kadınlar nezdinde önemini anlatarak; bu günün, sadece kadınların şiddet karşısındaki mağduriyetine değindiğimiz değil, aynı zamanda bize yönelen saldırılar karşısında direndiğimiz ve mücadele ettiğimiz bir günün adı olduğuna değindik.

Ve 25 Kasım’da kadınları sokağa, mücadeleye etmeye davet ederek çağrımızı yineledik.

İzmir YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu