Güncel

Antep’te LGBT’ler biraraya geliyor

Gaziantep’te homofobi ve transfobi karşıtları ZeugMADİ oluşumunu dün kurdular. ZeugMADİ’den Eyüp Çakır, oluşumun ortaya çıkışını ve hedeflerini kaosGL.org’a anlattı.

Türkiye’deki heteroseksizm mücadelesinin büyük şehirlerdeki oluşum ve derneklerle ilerlediğini belirten Eyüp, Gaziantep gibi 1.5 milyonluk bir şehirde böyle bir oluşumun eksikliğini hissettiklerini söylüyor.

Daha önce Mayıs ayında 7 heteroseksüel arkadaş ve ben Yeşil Ev çatısı altında ‘Toplumsal Cinsiyet ve LGBT Çalışma Grubu’nu kurduk. Bizlere zamanla gey ve trans arkadaşlar da katıldı. Şu an yaklaşık 20 kişiyiz.

Oluşum daha henüz kurulmamışken Gaziantep’teki ilk etkinliğini 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün vesilesiyle yapmıştı. Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleşen etkinlik, özel güvenliğin müdahalesiyle karşılaşmıştı.
Sonrasında Yeşil Ev’de düzenlenen temel bir eğitimin ardından Gezi Direnişi’nin ortaya çıkışı, Antepli LGBT’lerin seslerini duyurması için büyük bir fırsat oluyor. “Aleviyim, Kürdüm, Eşcinselim N’olmuş”, “Umut artık dans ediyor, LGBT’ler direniyor”, “Yaşasın LGBT dayanışması” ve “Eşit yaşam hakkı herkes için” dövizleriyle yürüyüşlere katılıyorlar.

Peki, tepkiler nasıldı?” diye soruyoruz Eyüp’e. “Eylemdeki insanlar şaşkınlıklarını gizleyemeseler de pek çok kişi yanımızda olduğunu, destek için ne gerekiyorsa yapacağını söyledi” diyor.

Oluşuma, Gaziantep denince akla ilk gelenlerden mozaikleriyle ünlü Zeugma antik kenti ismini veriyor. Meşhur ‘Çingene Kızı’ figürünün cinsiyeti üzerindeki tartışmalar ve mozaiklerde bir araya gelen farklı renkler ZeugMADİ’ye ilham kaynağı olmuş.

Heteroseksizm, militarizm, kapitalizm ve faşizme karşı yola çıkan ZeugMADİ, öncelikle eğitimler ve atölyeler düzenlemeyi hedefliyor.

Kadın eşcinsellerin ve transların katılımını çok önemsediklerini belirten Eyüp, Antep’teki homofobi ve transfobi karşıtlarını Yeşil Ev’deki toplantılarına davet ediyor. ZeugMADİ’yle tanışmak ve LGBT mücadelesini Antep’te güçlendirmek için oluşumun Facebook sayfasından irtibata geçebilirsiniz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu