Güncel

Antakya’da Dünya’nın Kadınları Buluştu!

Uluslararası kadın dayanışması ve mücadelesine tanıklık etti. Dünya Kadın Yürüyüşünün Antakya kolu dün gerçekleştirildi. Antakya Kadın Dayanışmasının örgütlemiş olduğu yürüyüş, Fransa, Yunanistan, İspanya, Portekiz, Sırbistan ve Almanya’dan gelen kadınlar Adana, İskenderun ve yerelden katılan kadınlarla birleşti. Doğuş Okulları önünde saat 15 itibariyle toplanan kadınlar isyan sloganlarıyla halaya durdular. Aralarında Yeni Demokrat Kadınların da bulunduğu binlerce kadın buradan Uğur Mumcu Meydanına doğru yürüyüşe geçti.

Etkinlik birçok ilki kendi içerisinde barındırıyor. LGBTİ’ler ilk defa alanda yerlerini almıştı. “Susma Haykır Translar Vardır”, “ Trans Cinayetleri Politiktir” sloganlarının burada atılması çok değerlidir.

Dünya’nın Bütün Kadınları Özgür Olana Kadar İsyandayız!

Kadın mücadelesinde önemli bir kazanım olan Kobane’de savaşan kadınlar yürüyüşün isyan zılgıtlarını oluşturdular. Türkçe ve İngilizce olarak yapılan sunumda halkların ve kadınların kardeşliği vurgusu ön plana çıktı. Dayanışma adına konuşmayı Hatice Can yaptı. Can konuşmasında, mülteci kadınların emek, beden, kimlik sömürüsüne karşı sessiz kalınmaması gerektiğini vurguladı. Ayrıca kadına yönelik şiddete karşı bundan önce olduğu gibi bundan sonra da mücadele edeceklerini söyledi ve biz kadınlar dünyayı yönetmeye talibiz diye de ekledi.

DKY Türkiye Koordinatörü Yıldız Temur Türkan konuşmasında, burada olmalarının tesadüf olmadığını ifade ederek, Kobanê’de direnen kadınları sizlerle buluşturduk dedi. Konuşmaların ardından sahneyi, Halkevleri Çocuk Korosu aldı, ardından Mor Dayanışma Kadın Tiyatro Grubu sahne aldı ve şiddeti Arapça olarak anlattı. AKADER Kadın Korosu ise farklı dillerde söylediği ezgilerle kitleyi coşturdu.

Mitingde son olarak Pınar Aydınlar sahne aldı. Ezgileriyle direnen kadınlara selam yollayan sanatçı, Çav Bella  ile mitingi bitirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu