Güncel

Ankara katliamında yaşamını yitiren kadınlar için anma

ankara_katliam_protesto

Adana Kadın Platformu, Ankara’daki barış mitingine dönük bombalı saldırıda katledilen kadınları İnönü Parkı’nda mumlar yakarak andı. Parkta bir araya gelerek “Barışı isteyen kadınları öldürdüler” pankartı açan kadınlar mumlarla “Barış 10.10.15” yazdı. Sık sık “Kadın yaşam özgürlük” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atan kadınlar, yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıdı. CHP yöneticilerinin ve HDP’li Meral Danış Beştaş’ın da katıldığı anmada, Barış Anneleri beyaz tülbentlerin altına taktığı mor fularları ile dikkat çekti.

Kadın Platformu adına açıklamayı yapan KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Şükran Yeşil, katliamda yaşamını yitiren 29 kadının tek talebinin barış olduğunu vurguladı. Tüm barış şehidi kadınlara barışı getirecekleri sözünü veren Şükran, “Yılmayacağız, korkmayacağız bu ülkede barışı biz kadınlar büyüteceğiz” dedi. Susmayacaklarını kaydeden Şükran, susmayarak katliamda kaybettiklerini unutturmayacaklarını söyledi.

Ardından konuşan HDP’li vekil Meral, açıklama yapıldığı sırada onlarca polis kamerasının ekim yapması ve çevrede yüzlerce çevik kuvvet ile sivil polislerin bulunmasına tepki göstererek, polislere “En ufak eylemliliğimizde bizlere saldırırken, patlama sırasında neredeydiniz” diye sordu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katliamın hemen ardından yaptığı itiraf mahiyetindeki açıklamaları da hatırlatan Meral, “Katillerden birini yakalamışlar. Diyarbakır’ı kana bulayan Alagöz’ün kardeşiymiş. Ama parçalandıktan sonra canlı bombayı yakalamışlar” diyerek tepkisini dile getirdi.

Konuşmaların ardından kadınlar oturma eyleminin yanı sıra katledilenlere saygı amaçlı bir dakikalık sessizlik eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi sırasında katledilenleri tanıyanlar ve katliamı yaşayanlar söz alarak, yaşananları anlatırken, sloganlar eşliğinde anma son buldu.

 

(Kaynak: Jinha)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu