Güncel

Ankara İskitler’de seks işçisi trans kadınlara polis şiddeti

 

Ankara İskitler’de çalışan seks işçisi trans kadınlar dün (26 Nisan) akşam saatlerinde polis şiddetine uğradı. Havaya ateş açan polisler iki trans kadın ve bir müşteriyi darp etti.

Bir süredir kolluk kuvvetlerinin sistematik taciz ve kötü muamelesine maruz kalan trans kadın seks işçileri dün gece silahla tehdit edildiler.


Polis, mülteci trans kadını darp etti

Pembe Hayat’ta yer alan habere göre, araç içerisinde bulunan trans kadına yaklaşan polis, araç içerisindeki müşteriyi araçtan indirerek cop ve yumrukla darp etti. Polis ardından dışarıya çıkardığı mülteci trans kadını elindeki telsizle yüzüne vurarak darp etmeye başladı. Daha sonra havaya ateş açan polis, trans kadınlara bağırarak şiddet uygulamaya devam etti. Olay yerine gelen diğer trans kadınların tepkisi üzerine geri çekilen polis, Suriyeli mülteci seks işçisi bir trans kadını daha darp etti.


Olayı kayıt altına alan trans kadına polisten şiddet

Olayın yaşandığı sırada telefonu ile olayı ve kurşun kovanlarını kayıt altına alan trans kadına saldıran polis, çekim yapamayacağını söyleyip eline tekme atarak telefonu yere düşürdü. Polis trans kadınların tepkisi ile karşılaştı.

 

Polis kovanları toplayarak, dellileri yok etmeye çalıştı

Olayın ardından polis, kovanları toplayarak delilleri yok etmeye çalıştı. Bu sırada kolluk kuvvetlerini arayan trans kadınlar, olayı anlatarak ekip talep etti. Olay yerine gelen ekipler, ortalığı sakinleştirdikten sonra herhangi bir resmi işlem yapmadan uzaklaştı.

 

İskitler’de polis şiddeti artıyor

Ankara’nın İskitler semtinde polisin trans kadınlara uyguladığı şiddet giderek artıyor. 10 Nisan akşamı yine bir polis araç içerisinde seyir halinde bulunan bir trans kadını araçtan indirerek copla darp etmişti. Olaydan iki gün önce de polis trans kadınları taciz ederek İskitler’de çalıştırmayacaklarını söylemişti.

 

Trans kadınlara yönelik polisten sistematik taciz ve şiddet!

Polis tarafından maruz kaldıkları şiddet olaylarının ardından trans kadınlar, şikayetçi olmaktan çekindiklerini ve adalete güvenlerinin olmadığını söylüyor. Çalışmalarına engel olmak için Nisan içerisinde pek çok kez polis tacizine ve şiddetine maruz kaldıklarını belirten trans kadınlar, yaşanılan diğer şiddet olaylarında da kolluk kuvvetlerinin ilgisiz davrandığını belirtiyor.

 

Trans kadınlara yönelik saldırıda uzlaştırma çabası!

5 Nisan günü yine İskitler’de bir grup saldırgan, ellerindeki sopalarla trans kadınlara saldırmıştı. Olayın ardından İsmetpaşa Karakolu’na giden translar, polisin işlem yapmamak için uzlaştırmaya çalışması ve ilgisiz tavrı ile karşılaşmıştı.

Pembe Hayat’ın son dönemlerde İskitler’de yaşanan şiddet olayları raporlarında, özellikle müşterilere sistematik bir şekilde cinsel saldırı ve işkence uygulandığı belirtiliyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu